Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Młodzieżowa Orkiestra Dęta w Mieścisku ma już 20 lat! O tym, jak kształtowały się jej struktury powiedział nam kapelmistrz, Jarosław Małecki

Alicja Tylkowska
Alicja Tylkowska
FB Młodzieżowa Orkiestra Dęta Mieścisko
Młodzieżowa Orkiestra Dęta w Mieścisku ma już 20 lat! O tym, jak kształtowały się jej struktury powiedział nam, w krótkiej rozmowie, kapelmistrz, Jarosław Małecki

Młodzieżowa Orkiestra Dęta w Mieścisku obchodzi 20-lecie istnienia. Trudno streścić ten czas w kilku słowach, jednak poprosiliśmy o krótką rozmowę kapelmistrza Orkiestry, Jarosława Małeckiego.

Jak to się wszystko zaczęło? Czy ktoś był inspiracją, czy była to potrzeba?
Młodzieżowa Orkiestra Dęta w Mieścisku została powołana do istnienia 1 września 2003 roku przez ówczesnego dyrektora Szkoły Podstawowej, Jana Wojtyszyna. Realizacji tego, trochę szalonego, pomysłu podjąłem się po wielu rozmowach z Panem Dyrektorem i po przedstawieniu potrzeb wynikających z procesu kształcenia. Pan Dyrektor, znając moją drogę zawodową związaną z orkiestrami dętymi, zdawał sobie sprawę, że pomysł ten może osiągnąć sukces i patrząc z perspektywy tych dwudziestu lat, raczej się nie mylił. Orkiestra rozpoczęła swą działalność od zera tzn. dobór uczniów, zakup instrumentów, nauka gry.

20 lat istnienia, to długi czas, który przyniósł zapewne wiele sukcesów...
Po trzech miesiącach intensywnych ćwiczeń pierwszy występ, to były nasze polskie kolędy. Udało się zagrać zespołowo i to był pierwszy nasz sukces. Dzisiaj mogę powiedzieć, że samo powstanie zespołu, przez który przewinęło się ponad 150 uczestników, to już jest ogromny sukces, a jeśli dodamy do tego integrację dzieci i młodzieży wspólne koncerty, wyjazdy w Polskę i poza jej granice, czyli Niemcy, Holandia, Francja, Włochy, to możemy być bardzo zadowoleni. Z tej integracji powstały nawet dwa orkiestrowe małżeństwa.

Czy orkiestra boryka się z jakimiś problemami?
Oczywiście nie wszystko idzie tak, jak bym sobie tego życzył. Borykamy się ciągle z problemami finansowymi związanymi z naszą działalnością. Nie wszystkie plany możemy w pełni realizować. Ciągle jednak mamy nadzieję, że nadejdą lepsze czasy dla orkiestr dętych i będziemy mogli rozwijać się bardziej dynamicznie.

Jak można zostać muzykiem orkiestry dętej? Jakie są procedury?
Muzykiem, lub kandydatem do orkiestry, może zostać każdy, kto tylko zechce i będzie uzdolniony muzycznie. Poszukujemy i proponujemy wszystkim mieszkańcom zarówno naszej gminy jak i powiatu, aby spróbować przygody z muzykowaniem. Zapewniamy naukę oraz wypożyczenie instrumentów zupełnie nieodpłatnie. Chciałbym także zwrócić się do młodzieży z naszego powiatu, którzy potrafią grać na instrumentach dętych, perkusyjnych, aby wyciągnęli instrumenty z szafy i przyłączyli się do orkiestry w Mieścisku.

Czego życzyliby sobie muzycy, bądź Pan, na przyszłe lata dla orkiestry?
Nasze marzenia i życzenia, to więcej chętnych do edukacji muzycznej, więcej koncertów oraz całe rzesze zadowolonych odbiorców. Warto dodać, że do orkiestry należy też zespół mażoretek. Powstał niespełna dwa lata później, niż orkiestra. Ich zadaniem jest dopełnienie widowiska poprzez taniec. Różnorodność układów tanecznych, ciekawa choreografia oraz stroje powodują niezapomniane widowisko. Tak, że zachęcamy gorąco do wstąpienia w nasze szeregi - tak orkiestry, jak i grona mażoretek!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcemy żyć wolniej - ciekawa analiza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto