Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Monte Cassino Stiftung - uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Wągrowcu wzięli udział w projekcie. Odwiedzili, m.in., Monte Cassino

OPRAC.:
Alicja Tylkowska
Alicja Tylkowska
Uczniowie I LO w Wągrowcu
Jak co roku młodzież I LO w Wągrowcu wzięła udział w międzynarodowym projekcie organizowanym i finansowanym przez Monte Cassino Stiftung. Na czym polega projekt i jak wyglądał on w 2023 roku?

Jak co roku młodzież I LO w Wągrowcu wzięła udział w międzynarodowym projekcie organizowanym i finansowanym przez Monte Cassino Stiftung. Na czym polega projekt i jak wyglądał on w 2023 roku? O tym w relacji jednego z uczestników, Piotra Mroza.

Monte Cassino Stiftung organizuje projekt, w którym uczestnicy pochodzący z krajów, które brały udział w Bitwie o Monte Cassino, spotykają się razem w miejscu symbolizującym okropieństwo wojny i będącym ponadpokoleniowym pomnikiem międzynarodowej tragedii, aby oddać hołd poległym, a poznając się nawzajem budować więzi i usuwać bariery myśląc o przyszłości nie zapominając o historii. Projekt Cassino 2023 odbywał się w cieniu toczącej się w Ukrainie wojny. Wojna ta jako konflikt w centrum Europy będący w istocie starciem dyktatury z wolnym światem, przypomina II Wojnę Światową, której jednym z istotnych wydarzeń była Bitwa o Monte Cassino. Wojna w Ukrainie stała się zatem również tematem tegorocznego projektu.

Uczniowie I LO w Wągrowcu wzięli udział w projekcie Monte Cassino Stiftung
Uczniowie I LO w Wągrowcu

Projekt rozpoczął się od wspólnego lotu

Lot ten dotyczył grupy polsko – niemieckiej z Berlina do Rzymu, a następnie spotkania z grupą brytyjską na lotnisku w Rzymie. Wieczorna podróż z lotniska do hotelu stała się świetnym wstępem do naszej dalszej integracji. Kolejnego dnia odwiedziliśmy muzeum Historiale di Cassino. Po wizycie w muzeum spotkaliśmy się na chwilę z attaché wojskowym Republiki Federalnej Niemiec i po krótkiej rozmowie poszliśmy wspólnie na prawdziwą włoską pizzę. Następnie odwiedziliśmy Commonwealth War Cemetery of Cassino. Na tym cmentarzu pochowano 4271 żołnierzy, w tym 289 niezidentyfikowanych. Grupa brytyjska przedstawiła losy poległych, później wspólnie złożyliśmy wieniec pod Cassino Memorial. Brytyjczycy przekazali wszystkim uczestnikom czerwone maki, którymi udekorowaliśmy groby poległych żołnierzy.

Trzeci dzień naszego pobytu w Italii rozpoczął się od wizyty na cmentarzu niemieckim Cassino Caira. Na cmentarzu tym spoczywa 20 027 żołnierzy. Wspólnie upamiętniliśmy pochowanych tam żołnierzy składając wieniec, grupa niemiecka przedstawiła losy poległych, a następnie wykonaliśmy drobne prace pielęgnacyjne polegające na odświeżeniu niewidocznych już napisów na nagrobkach. Po południu mieliśmy trochę czasu wolnego na poznanie miasta i spróbowania włoskich lodów.

Uczniowie I LO w Wągrowcu wzięli udział w projekcie Monte Cassino Stiftung
Uczniowie I LO w Wągrowcu

Czwartego dnia gościliśmy w murach miejscowej szkoły, aby obejrzeć prezentacje o szkołach biorących udział w projekcie. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie górującego nad miastem, na wzgórzu Monte Cassino, klasztoru Benedyktynów, który został odbudowany po zupełnym zniszczeniu w wyniku bombardowań.
Najważniejszym wydarzeniem tego dnia dla grupy polskiej była wizyta na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino. Na cmentarzu spoczywa 1066 żołnierzy biorących udział w bitwie. Po wspólnym złożeniu wieńca, polska grupa upamiętniła poległych żołnierzy, w tym przede wszystkim gen. Władysława Andersa oraz pochodzącego z powiatu wągrowieckiego plutonowego Romana Zalewskiego przedstawiając ich życiorysy, a także opowiedziała historię krewnego jednego z uczestników, który walczył u boku gen. Andersa.

Dzień piąty był pierwszym dniem, w którym wyjechaliśmy na wycieczkę poza Cassino. Rankiem odwiedziliśmy włoski cmentarz w Mignano Monte Lungo, skąd wyruszyliśmy do Pompejów. Po nasyconym niezwykłą historią mieście oprowadziła nas włoska przewodniczka. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się nad Morzem Tyrreńskim. Tę jedyną okazję do korzystania z morza wykorzystaliśmy w pełni, pływając, bawiąc się i ciesząc pięknem słonecznej plaży.
Czwartek jest zawsze dniem, w którym odbywają się na placu przed ratuszem w Cassino główne uroczystości poświęcone pamięci poległych. Po nich miało miejsce spotkanie z attaché wojskowymi z Polski, Niemiec i Wielkiej Brytanii, które jak zawsze było niezwykle ciekawe, bo dotyczyło aktualnej sytuacji geopolitycznej na świecie. Znaczna część uczestników uważa spotkanie za jedno z najciekawszych wydarzeń pobytu we Włoszech.

Uczniowie I LO w Wągrowcu wzięli udział w projekcie Monte Cassino Stiftung
Uczniowie I LO w Wągrowcu

Kolejny dzień spędziliśmy w Rzymie. Zwiedzanie Wiecznego Miasta rozpoczęliśmy od wizyty w Watykanie, potem spacerem przeszliśmy do Colosseum mijając Zamek Anioła i Fontannę di Trevi. Zwiedzanie Colosseum połączyliśmy ze zwiedzaniem Forum Romanum. Na Piazza Navona zatrzymaliśmy się, oczywiście, na włoskie lody.

Ostatni dzień pobytu w Italii rozpoczęliśmy od zwiedzania San Pietro Infine, małej górskiej wioski zniszczonej w trakcie wojny. Zanim pojechaliśmy na lotnisko pożegnaliśmy się z Cassino kosztując po raz ostatni prawdziwej włoskiej pizzy.

Uczniowie I LO w Wągrowcu wzięli udział w projekcie Monte Cassino Stiftung
Uczniowie I LO w Wągrowcu

Nikt nie chciał pogodzić się z tym, że projekt Cassino 2023 dobiega końca. Pożegnanie na lotnisku było bardzo trudne. Podczas pobytu we Włoszech staliśmy się bardzo zgraną i zżytą grupą, a także nawiązaliśmy wiele przyjaźni, które z pewnością będziemy podtrzymywać.

Relację napisał Piotr Mróz, uczeń klasy drugiej I LO w Wągrowcu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto