MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nie żyje Karol Kruś. "Był to wspaniały człowiek, dzięki któremu swoje talenty mogły rozwijać setki dzieci."

Alicja Tylkowska
Alicja Tylkowska
Nie żyje Karol Kruś. Miał 68 lat.

"Jeśli go nie znałeś, to nie żałuj, nie! Bo przyjaciela straciłbyś (...)" głoszą słowa piosenki grupy Dżem.

Karol Kruś, niesamowity, uczynny i życzliwy człowiek, zmarł w wieku 68 lat

Zaskoczenie z powodu śmierci Karola Krusia słychać zewsząd. Informacja o jego śmierci dotarła do redakcji 4 czerwca.

Karol Kruś był nie tylko utalentowanym muzykiem, ale również pasjonatem edukacji muzycznej. Jako wieloletni dyrektor Ogniska Pracy Pozaszkolnej, z zaangażowaniem kierował placówką, która pod jego skrzydłami, stała się miejscem inspiracji i rozwoju dla wielu młodych ludzi. Działacz kulturalny z ogromną pasją. Wspomina go ciepło Agata Drążkiewicz, obecna dyrektor Ogniska:

- On stworzył to Ognisko Pracy Pozaszkolnej, tak naprawdę od podstaw. Był inicjatorem wielu wydarzeń, jak Witryna, Kurtyna, Graj Muzyka, czy Między Wierszami. Wspierał w działaniach artystycznych wszystkie szkoły - w powiecie, w gminach, ponad podziałami - muzycznie, czy sprzętowo. Zawsze życzliwy, potrafił niejednokrotnie rozładować dziwne sytuacje. Stworzył możliwość rozwoju dla setek dzieci - żeby mogły się sprawdzić podczas konkursów i rozwijać. Wszystkie rzeczy, które stworzył, są kultywowane do dziś i mam nadzieję, że będą. Nigdy nie odmówił pomocy. Był zawsze dobrą duszą i przyjacielem.

W mediach społecznościowych pojawia się wiele wspomnień. Swoje zamieścił również Sebastian Chosiński

- Znaliśmy się cztery dekady. Gdy miałem niespełna czternaście lat, po raz pierwszy zobaczyłem go na scenie. I to była prawdziwie wielka scena, bo jarocińska, gdzie występował (i nawet został laureatem) z zespołem Teraz. Później nasze drogi wielokrotnie przecinały się przy okazji różnych wydarzeń w Miejskim Domu Kultury w Wągrowcu. Karol prowadził teatry, grywał koncerty, organizował imprezy, pisał do gazet lokalnych. Przez lata był dyrektorem Ośrodka Pracy Pozaszkolnej. Ale najbardziej ceniłem go za muzykę - za działalność w Teraz, White Garden, Sekrecie Franciszka, Gościach Jankiela. Nigdy nie zapomnę piosenki, jaką trzydzieści kilka lat temu skomponował do debiutanckiego przedstawienia teatru.

Był niezwykle pracowitym człowiekiem, zawsze chętnym do pomocy

- Nigdy też nie odmawiał współpracy na niwie kulturalnej. Z przyjemnością i zaangażowaniem występował na imprezach organizowanych przez Wągrowieckie Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne. Ba! w pewnym sensie na "zamówienie" WSSK stworzył muzykę do wierszy Carla Hermanna Bussego, która ukazała się na płycie koncertowej Sekretu Franciszka. Tych płyt z różnymi formacjami wydał zresztą znacznie więcej. Stał się legendą za życia. Tym bardziej będzie nią teraz, gdy go zabraknie.

- dodaje Sebastian Chosiński

Wspomnieniem o Karolu Krusiu podzieliła się również Anna Borczykowska

- Znamy się z Wioletą i Karolem od czasu kiedy sięgam pamięcią. Publikowałam na portalu Wągrowiecki Region News artykuły o naszych lokalnych amatorskich teatrach . Pracowaliśmy nad materiałami o teatrze. Mieliśmy w planach wydać taką pozycję o teatrach w powiecie wągrowieckim, które działały bardzo dawno temu. Mieliśmy się w tej sprawie nawet spotkać i wszystko wspólnie omówić...nigdy nie było czasu... Karol, obiecuję , zrobię to. Będzie to nasze wspólne dzieło...

Współpracował aktywnie z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Wągrowcu

Jak powiedziała Iwona Szafran, dyrektorka wągrowieckiego MDK, był to człowiek z ogromnym, pedagogicznym podejściem.

- Bardzo często się z nim konsultowałam przy różnych wydarzeniach. Nigdy nie krytykował, ale zawsze wspierał i podpowiadał. Był, można powiedzieć, człowiekiem kultury. Był bardzo ciepłą osobą. Mieliśmy wiele planów. Będzie go nam bardzo brakować...

Karol Kruś był współzałożycielem zespołu Goście Jankiela

Zespół, powołany wspólnie z Grzegorzem Tomaszewskim, powstał w 2012 roku. Panowie głównie grali ciekawą muzykę na dawnych instrumentach strunowych, wydobywając z nich unikalne brzmienia. Często inspirowali się muzyką ludową.

W 2022 roku odszedł na emeryturę. W tym samym roku został wyróżniony Nagrodą Herbu Powiatu Wągrowieckiego.

Uroczystość pogrzebowa

Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w piątek, 7 czerwca, o 11.00 w parafii pw. Bł. Michała Kozala w Wągrowcu. Uroczystość pogrzebowa rozpocznie się o 12.00 na cmentarzu nowofarnym w Wągrowcu, przy grobie w sektorze E.

Nasza redakcja składa Rodzinie zmarłego serdeczne wyrazy współczucia.

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto