Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obchody Powstania Wielkopolskiego. Jutro ulicami Wągrowca przejdzie marsz pamięci

Arkadiusz Dembiński
Fot. Rogtywka
30 grudnia 1918 roku Powstańcy wyzwolili Wągrowiec z rąk zaborców. W sobotę ulicami Wągrowca przejdzie marsz pamięci z udziałem członków grupy rekonstrukcyjnej, aby uczcić bohaterów sprzed blisko 100 lat.

Już jutro (sobota) obchodzimy 99 rocznicę wyzwolenia Wągrowca spod zaboru pruskiego w czasie Powstania Wielkopolskiego. - Powstanie Wielkopolskie przez lata było pomijane, jakby zapomniane przez wiele instytucji w naszym kraju. Na szczęście od kilku lat to się zmieniło. Mówi się coraz więcej o tym zwycięskim zrywie niepodległościowym. Powstanie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. Informacja o wydarzeniach ze stolicy Wielkopolski szybko rozlała się na miasta ościenne, w tym także i na Wągrowiec oraz okolicę - wyjaśnia Tomasz Kaczmarek z Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Rogatywka 1918-1919”, która swoim działaniem upamiętnia właśnie bohaterów sprzed blisko 100 lat.

Jak wspomina, oddziały powstańcze były tworzone w wielu miejscowościach naszego powiatu. - Na uwagę zasługują tu między innymi Żelice. Za sprawą dziedzica Nieżychowskiego sformułowano tu oddział powstańczy. W niewielkich Żelicach powstał więc oddział, który liczył aż 64 osoby - wyjaśnia Kaczmarek. Wągrowiec wyzwolono po trzech dniach od zdarzeń w Poznaniu. W stolicy naszego powiatu stacjonował wówczas oddział pruski w budynku dzisiejszego I Liceum Ogólnokształcącego. Powstańcy wzięli zaborców z zaskoczenia. - Nasi zebrali się przy budynku strzelnicy. Podchodząc pod gmach dzisiejszego LO, w którym stacjonowali żołnierze, zaczęli wiwatować. To sprawiło, że Prusacy myśleli, że Powstańców jest znacznie więcej niż było w rzeczywistości - wyjaśnia pan Tomasz. Budynek udało się zdobyć, a wojskowych rozbroić. Powstańcy zdobyli między innymi karabin maszynowy. Zdobycie Wągrowca dla Powstańców z naszego powiatu nie oznaczało jednak końca walk.

- Ludzie od nas walczyli pod Budzyniem, Chodzieżą, Radwankami czy Bydgoszczą - opowiada Kaczmarek. Dzięki jego staraniom udało się dokładnie określić miejsce, gdzie zginął pierwszy mieszkaniec naszego powiatu - Michał Rajewicz. - Zginął w lutym 1919 roku w Budzyniu. Nad miejsce gdzie zbierali się Powstańcy nadleciały samoloty pruskie, które otworzyły ogień. Trafiony został właśnie Rajewicz. Okazuje się, że po tym wydarzeniu w jedno z drzew wbito gwóźdź z literami PW. Tu niegdyś składano kwiaty i zapalano znicze - tłumaczy pasjonat.

Przed nami szczególny rok. W 2018 roku będziemy obchodzili setną rocznicę odzyskania niepodległości i wybuchu Powstania. W tej okazji powstało wiele publikacji, miasto, powiat, czy Towarzystwo Miłośników Ziemi Łekneńskiej wydało okolicznościowe kalendarze. Za sprawą Andrzeja Wieczorka wydano książkę poświęconą Powstańcom.

Obchody w Wągrowcu:

Sobota
godz. 17 - Przejście „Szlakiem Powstańczym”. Uczestnicy marszu przejdą spod dawnej strzelnicy (obecnie: Dzienny Dom Seniora w Wągrowcu) na dziedziniec I Liceum Ogólnokształcącego w Wągrowcu
godz. 17.30 - Maniferstacja Patriotyczna (LO)

13 stycznia
Zawody strzeleckie

30 stycznia
Wieczornica Powstańcza w DDS w Wągrowcu

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto