Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od złożenia wiązanki pod obeliskiem w Kozielsku Powiat Wągrowiecki rozpoczął obchody 105 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego

OPRAC.:
Alicja Tylkowska
Alicja Tylkowska
Uroczystość 105 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, w którą włączył się Powiat Wągrowiecki. Uroczystość pod obeliskiem "W hołdzie Powstańcom Wielkopolskim w 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości", który został ufundowany przez Mieszkańców Kozielska.
Uroczystość 105 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, w którą włączył się Powiat Wągrowiecki. Uroczystość pod obeliskiem "W hołdzie Powstańcom Wielkopolskim w 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości", który został ufundowany przez Mieszkańców Kozielska. FB Cyprian Wieczorek - Wójt Gminy Damasławek
Powiat Wągrowiecki włączył się czynnie w obchody 105 rocznicy wybuchu Powstania wielkopolskiego. Uroczystość, która odbyła się w środę, 27 grudnia, rozpoczęła się od złożenia kwiatów pod obeliskiem w Kozielsku, które, dokładnie w południe, złożył Starosta, Tomasz Kranc.

Uroczystość 105 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, w którą włączył się Powiat Wągrowiecki, rozpoczęła się w samo południe od złożenia wiązanki pod obeliskiem "W hołdzie Powstańcom Wielkopolskim w 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości", który został ufundowany przez Mieszkańców Kozielska. Kwiaty złożył Starosta Wągrowiecki, Tomasz Kranc.

O tej samej godzinie, pod obeliskiem w Mieścisku, wiązankę w imieniu powiatu złożył Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Andrzej Banaszyński. Po południu Wicestarosta Michał Piechocki oraz członkowie Zarządu Powiatu Robert Woźniak i Jerzy Springer złożyli wiązankę pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich przy ul. Kościuszki w Wągrowcu. W Skokach wiązankę złożyła Przewodnicząca Komisji Zdrowia, Polityki Społecznej i Rynku Pracy Rady Powiatu Wągrowieckiego Iwona Tyll. W uroczystościach zorganizowanych w gminie Wapno uczestniczył Sekretarz Powiatu, Radosław Kubisz.

- poinformowało Starostwo Powiatowe

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku

Celem powstańców był powrót ziem dawnego zaboru pruskiego wchodzących w skład Prowincji Poznańskiej do Polski, która w tym czasie odzyskiwała i umacniała niepodległość. Walki rozpoczęły się dzień po przybyciu do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego, powracającego do Polski z emigracji. Owacyjnie witany przez licznie zgromadzonych mieszkańców mąż stanu 26 grudnia wygłosił przemówienie z okna hotelu Bazar. Zdopingowało ono Polaków do podjęcia walki. Okazja nadarzyła się dzień później, kiedy to prowokacyjny przemarsz zorganizowali Niemcy, zrywając w jego trakcie polskie sztandary i chorągwie.

- czytamy na stronie internetowej Starostwa Powiatowego

Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 roku. Ma na swoim koncie 2,5 tys. osób poległych oraz 6 tys. rannych.

W gminie Gołańcz uroczystości zaplanowano na piątek, 29 grudnia, natomiast w gminie Wągrowiec - w Łeknie - w sobotę, 30 grudnia.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto