Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Słoneczne dachy w Mieście i Gminie Wągrowiec". Wągrowczanie odebrali umowy na dofinansowania!

Kacper Bagrowski
Kacper Bagrowski
Dofinansowanie otrzyma 76 gospodarstw domowych na terenie Wągrowca, co przełoży się na ok. 400-500 mieszkańców.
Dofinansowanie otrzyma 76 gospodarstw domowych na terenie Wągrowca, co przełoży się na ok. 400-500 mieszkańców. Kacper Bagrowski
W środowe popołudnie, 30 marca odbyło się uroczyste wręczenie umów na dofinansowania dla uczestników programu "Słoneczne Dachy w Mieście i Gminie Wągrowiec". Tego dnia dokumenty odebrali mieszkańcy miasta.

Uroczystość odbyła się w auli Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Wągrowcu. Umowy beneficjentom programu osobiście rozdał Burmistrz Miasta Wągrowca - Jarosław Berendt. Odczytano także list od członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego - Jacka Bogusławskiego, który nie mógł tego dnia pojawić się w mieście. Szczegóły dotyczące dalszych kroków przekazał obecnym na sali Damian Jaskólski - kierownik Referatu Środków Zewnętrznych i Zamówień Publicznych.

Przedmiotem projektu będzie wybudowanie 245 mikro instalacji OZE zlokalizowanych na prywatnych nieruchomościach mieszkańców miasta Wągrowca (Gmina Miejska Wągrowiec) oraz gminy Wągrowiec. W mieście pojawi się ich 76, a w gminie - 169. Całkowita wartość projektu to 5 472 258,00 zł. Kwota dofinansowania z budżetu środków europejskich wyniosła 4 651 419,30 zł

Z tej kwoty do mieszkańców Wągrowca trafi ok. 1,5 miliona złotych.

ZOBACZ TAKŻE

Na co będą pieniądze?

Celem projektu jest zwiększenie udziału OZE w ogólnym bilansie energetycznym województwa wielkopolskiego oraz promowanie gospodarki niskoemisyjnej opartej przede wszystkim na źródłach energii odnawialnej.

Projekt pn. „Słoneczne dachy w Mieście i Gminie Wągrowiec" zrealizowany zostanie na obszarze miasta i gminy Wągrowiec. Projekt dotyczy budowy rozproszonych instalacji OZE, na które będą się składać mikro instalacje fotowoltaiczne pracujące w trybie sieciowym (on- grid), instalacje kolektorów słonecznych i kotły na pelet (biomasa), które zastąpią aktualne źródło grzewcze danej nieruchomości.

Systemy ÖZE będą zlokalizowane na terenach prywatnych należących do mieszkańców miasta Wągrowca i gminy Wągrowiec. W projekcie dopuszcza się występowanie więcej niż jednego źródła odnawialnego na terenie jednej nieruchomości. Systemy oparte na spalaniu biomasy (pelet) będą możliwe do zainstalowania tylko w tych nieruchomościach, w których ciepło uzyskiwane jest za pomocą kotła węglowego.

ZOBACZ TAKŻE

Projekt w liczbach prezentuje się następująco:

  • Liczba instalacji OZE: 245 (76 na terenie Miasta Wągrowiec, 169 na terenie Gminy Wagrowiec)
  • Liczba prywatnych nieruchomości biorących udział w projekcie: 215
  • Liczba instalacji fotowoltaicznych: 198 (łączna moc 1,10 MWe)
  • Liczba instalacji kolektorów słonecznych: 16 (łączna moc 0,08 MWt)
  • Liczba instalacji wykorzystujących biomasę (kotły na pelet): 31 (łączna moc 0,82 MWt)

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Podpisanie umowy z Marszalkiem Województwa Wielkopolskiego Markiem Wożniakiem (online) miało miejsce 5 maja 2021 roku. We wrześniu prowadzony był zaś nabór uzupełniający uczestników projektu (ponad 30 nowych gospodarstw domowych).

Dofinansowanie otrzyma 76 gospodarstw domowych na terenie Wągrowca, co przełoży się na ok. 400-500 mieszkańców.

"Słoneczne dachy w Mieście i Gminie Wągrowiec". Wągrowczanie...

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto