Nasza Loteria

Spotkanie z podróżnikiem w Miejskim Domu Kultury w Wągrowcu - to był fascynujący wieczór!

Alicja Tylkowska
Alicja Tylkowska
Spontaniczna podróż rowerowa zmieniła się, w pełną przygód, 10-letnią wędrówkę po krajach Ameryki Łacińskiej, gdzie nie zabrakło spotkań z różnymi regionami i ich problemami społecznymi. Tak w telegraficznym skrócie wyglądała wyprawa podróżnika, Wojciecha Ganczarka, o której opowiedział wszystkim chętnym w sobotę, 18 listopada, w Galerii Miejskiego Domu Kultury w Wągrowcu

"Spotkanie z podróżnikami", to cykl, który proponuje Miejski Dom Kultury w Wągrowcu. Spotkania cieszą się sporą popularnością. Tym razem gościem w Galerii MDK był Wojciech Ganczarek, który opowiedział o swojej podróży po Ameryce Łacińskiej w latach 2013 - 2023. Środkiem lokomocji był używany rower, na którym podróżnik przebył 50 tysięcy kilometrów.

Spotkanie mówi o tym, jak się podróż zmienia i jaka jest motywacja, żeby trwała aż 10 lat. Moja przygoda z podróżowaniem zaczęła się trochę przypadkowo, a trochę jako chęć może odreagowania, czy przemyślenia... Spędzenia czasu w trochę inny sposób. No, a stała się zupełnie czym innym. Projekty, które rozwijały się podczas podróży spowodowały, że trwała ona dłużej niż zamierzałem.

- powiedział, podczas spotkania, Wojciech Ganczarek.

Jak wspominał Wojciech Ganczarek, to była podróż pełna niespodziewanych chwil, które często przekształcały się w większe historie. Często działo się tak, że ktoś dołączał do tej niezwykłej podróży - byli to np. muzykanci, co inspirowało wędrowca do niewielkich koncertów z muzyką Europy Środkowej.

Zapytany o dalsze plany na życie Wojciech Ganczarek odpowiedział:

Wrócę pewnie do Argentyny. Muszę tam jechać, by kontynuować to, co tam robiłem. Ja piszę artykuły, książki, nagrywam filmy dokumentalne - tak, że mam co robić. Bardziej tam, niż tu.

Wojciech Ganczarek

Urodził się w 1988, jest absolwentem matematyki stosowanej i fizyki teoretycznej. Autor relacji, reportaży i esejów w mediach krajowych, a także książek: “Upały, mango i ropa naftowa” (2017), “Zabrali mi kraj. Rozmowy z Wenezuelczykami na emigracji” (2020), “Sprzedani. Reportaże z peryferii” (2022 - Nagroda Magellana dla najlepszej książki reportażowej 2022). Jest również twórcą dokumentalnego filmu pełnometrażowego “Soy paraguayo” z 2019 i kilku krótszych form dokumentalnych z Ameryki Południowej (np. Rio Bote). Obecnie pracuje nad postprodukcją cyklu “Synowie tej ziemi. Rozmowy z ludnością rdzenną Argentyny”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wystawa Paraolimpijska w Lidzbarku!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto