Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spotkanie z podróżnikiem w Miejskim Domu Kultury w Wągrowcu - to był fascynujący wieczór!

Alicja Tylkowska
Alicja Tylkowska
Spontaniczna podróż rowerowa zmieniła się, w pełną przygód, 10-letnią wędrówkę po krajach Ameryki Łacińskiej, gdzie nie zabrakło spotkań z różnymi regionami i ich problemami społecznymi. Tak w telegraficznym skrócie wyglądała wyprawa podróżnika, Wojciecha Ganczarka, o której opowiedział wszystkim chętnym w sobotę, 18 listopada, w Galerii Miejskiego Domu Kultury w Wągrowcu

"Spotkanie z podróżnikami", to cykl, który proponuje Miejski Dom Kultury w Wągrowcu. Spotkania cieszą się sporą popularnością. Tym razem gościem w Galerii MDK był Wojciech Ganczarek, który opowiedział o swojej podróży po Ameryce Łacińskiej w latach 2013 - 2023. Środkiem lokomocji był używany rower, na którym podróżnik przebył 50 tysięcy kilometrów.

Spotkanie mówi o tym, jak się podróż zmienia i jaka jest motywacja, żeby trwała aż 10 lat. Moja przygoda z podróżowaniem zaczęła się trochę przypadkowo, a trochę jako chęć może odreagowania, czy przemyślenia... Spędzenia czasu w trochę inny sposób. No, a stała się zupełnie czym innym. Projekty, które rozwijały się podczas podróży spowodowały, że trwała ona dłużej niż zamierzałem.

- powiedział, podczas spotkania, Wojciech Ganczarek.

Jak wspominał Wojciech Ganczarek, to była podróż pełna niespodziewanych chwil, które często przekształcały się w większe historie. Często działo się tak, że ktoś dołączał do tej niezwykłej podróży - byli to np. muzykanci, co inspirowało wędrowca do niewielkich koncertów z muzyką Europy Środkowej.

Zapytany o dalsze plany na życie Wojciech Ganczarek odpowiedział:

Wrócę pewnie do Argentyny. Muszę tam jechać, by kontynuować to, co tam robiłem. Ja piszę artykuły, książki, nagrywam filmy dokumentalne - tak, że mam co robić. Bardziej tam, niż tu.

Wojciech Ganczarek

Urodził się w 1988, jest absolwentem matematyki stosowanej i fizyki teoretycznej. Autor relacji, reportaży i esejów w mediach krajowych, a także książek: “Upały, mango i ropa naftowa” (2017), “Zabrali mi kraj. Rozmowy z Wenezuelczykami na emigracji” (2020), “Sprzedani. Reportaże z peryferii” (2022 - Nagroda Magellana dla najlepszej książki reportażowej 2022). Jest również twórcą dokumentalnego filmu pełnometrażowego “Soy paraguayo” z 2019 i kilku krótszych form dokumentalnych z Ameryki Południowej (np. Rio Bote). Obecnie pracuje nad postprodukcją cyklu “Synowie tej ziemi. Rozmowy z ludnością rdzenną Argentyny”.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto