MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

"Tam już nie ma co spadać. Strop jest zawalony." Budynek kościoła w Niemczynie niszczeje. Może tam nawet straszy?!

Dawny kościół w Niemczynie, gm. Damasławek
Dawny kościół w Niemczynie, gm. Damasławek Alicja Tylkowska
W powiecie wągrowieckim nie brakuje starych, niszczejących budynków. Kiedyś były one ważnymi dla mieszkańców miejscami, a dziś to ruiny. Jedną z takich budowli jest opuszczony kościół poewangelicki w Niemczynie, pod Damasławkiem. Rok temu odwiedziliśmy obiekt, zrobiliśmy to ponownie w 2024. Jest gorzej...

Element konstrukcyjny, nazywany stropem, już praktycznie nie istnieje. Hula tam wiatr, a z dachu zostały tylko belki. Stara, niszczejąca budowla, która lata świetności ma już dawno za sobą. Tak aktualnie wygląda opuszczony kościół ewangelicki w Niemczynie. Budowla ta mieści się w niewielkim parku we wsi - widać ją z drogi głównej prowadzącej do Damasławka.

Dawny kościół w Niemczynie jest w rękach prywatnych

Jak udało się nam dowiedzieć, dawny kościół od lat znajduje się w rękach prywatnych. W 2019 roku informowaliśmy, że został on wystawiony na sprzedaż. Z ogłoszenia można było się dowiedzieć, że budowla położona jest na działce o powierzchni 7200 metrów kwadratowych.

Działka jest częścią parku podworskiego z pocz. XIX w., na terenie którego znajduje się budynek dawnego kościoła poewangelickiego o pow. 133.24m2 oraz murowana dzwonnica. Budynek wybudowany z czerwonej cegły na kamiennych fundamentach. Budynek nie pełni funkcji sakralnej i nadaje się do kompletnej odbudowy, np. na obiekt hotelowy, gastronomiczny, kultury itd. ale także na własne cele mieszkaniowe.

- brzmiał opis.

Jego cena wynosiła 28 tysięcy złotych.

Niemal dekadę temu dawny kościół także był wystawiony na sprzedaż. Wśród zainteresowanych pozyskaniem obiektu należącego niegdyś do kościoła ewangelickiego znalazła się tajemnicza grupa wyznaniowa pod nazwą "Melchizedek". Obaw przed przyjazdem tajemniczej grupy, która miała zrzeszać między innymi byłych księży, nie kryli mieszkańcy wioski. W przetargu jednak, co ciekawe, mimo wcześniejszego zainteresowania, nie wzięło udziału tajemnicze stowarzyszenie, a kaplicę w Niemczynie kupiła osoba prywatna.

Jak dziś wygląda dawny kościół w Niemczynie?

Obecnie widać, że kościół z roku na rok popada w coraz większą ruinę. Obaw o jego stan techniczny nie kryją mieszkańcy Niemczyna.

To takie miejsce, gdzie lubi przebywać młodzież. Niestety, może tu dojść do tragedii. Gdyby się dobrze przyjrzeć, cała konstrukcja opiera się na zaledwie kilku spróchniałych belkach. W każdej chwili może dojść do zawalenia. Mimo, że ten budynek ma właściciela, nie jest odpowiednio zabezpieczony. Kto odpowie za to, kiedy faktycznie coś tam się stanie?

- powiedział jeden z mieszkańców.
Wójt Gminy Damasławek, Cyprian Wieczorek stwierdził, że obiekt ten ma "co chwilę" nowego właściciela i nieustannie przechodzi z rąk do rąk.

Obiekt faktycznie jest ogólnodostępny i w żaden sposób nie jest zabezpieczony. Powieszono na nim jedynie tabliczkę z napisem "Nieupoważnionym wstęp wzbroniony". Smutny obraz budynku, a raczej tego, co po nim zostało, może wystraszyć.
Zwłaszcza po północy...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto