Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Potulicach spotkały się rodziny Powstańców Wielkopolskich

Redakcja
Urząd Gminy Wągrowiec
5 lutego w Potulicach spotkali się przedstawiciele rodzin powstańców wielkopolskich, uczniowie z nauczycielami szkoły w Żelicach, mieszkańcy gminy oraz władze samorządowe gminy Wągrowiec i powiatu wągrowieckiego

O oprawę uroczystości zadbali członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Rogatywka 1918-1939”. Zebrani przybyli, aby upamiętnić i oddać cześć bohaterom walk, którzy 100 lat temu spoczęli na nekropolii Potulickiej. Pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich na cmentarzu parafialnym wiązanki kwiatów w imieniu mieszkańców gminy złożyli Przemysław Majchrzak, wójt gminy Wągrowiec z Jerzym Łukaszczykiem, przewodniczącym Rady Gminy i Ryszardem Stępniakiem, delegacja Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego z Wawrzyńcem Wierzejewskim, prezesem Zarządu Wojewódzkiego w Poznaniu oraz młodzież szkolna. Na mogiłach bohaterów poległych w bitwie pod Radwankami zapłonęły znicze pamięci.

W intencji poległych uczestników insurekcji, w asyście pocztów sztandarowych, mszę św. odprawił ksiądz proboszcz Szczepan Szymendera.
Po mszy zebrani udali się pod pomnik upamiętniający Powstańców Wielkopolskich, gdzie władze samorządowe gminy i powiatu wągrowieckiego oraz delegacje Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, społeczności szkoły w Żelicach oraz mieszkańcy gminy złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze.

Centralna część uroczystości odbyła się w świetlicy w Potulicach. Na zaproszenie organizatorów przybyli m.in.: wicestarosta wągrowiecki, wójt Gminy Wągrowiec, przewodniczący Rady Gminy, Wawrzyniec Wierzejewski, prezes Zarządu Wojewódzkiego Oddziału Wielkopolskiego TPPW 1918/1919, Paweł Kierski, prawnuk powstańca styczniowego Stefana Kierskiego spoczywającego na cmentarzu w Potulicach i Anna Dróbka - Rejmoniak wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Żelicach. Ze szczególną atencją Janusz Sieroń prezes Koła TPPW powitał dzieci powstańców wielkopolskich: Aleksandrę Kapałczyńską, Jerzego Knappa, Monikę Nawrocką, Mariannę Smogulecką, Kazimierza Szcześniaka, Mariana Tomczaka, Barbarę Tomczak i Józefę Włodarczyk.

Uczestnicy spotkania minutą ciszy uczcili pamięć powstańców wielkopolskich: Władysława Lorenca, Józefa Turtonia i Teodora Wasilewskiego, którzy polegli w bitwie pod Radwankami.

W swoim wystąpieniu Janusz Sieroń podziękował rodzinom powstańców i władzom gminy za wspieranie działań Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Poinformował, że młodzież 3 klasy gimnazjum zrealizowała wojewódzki projekt edukacyjny pod hasłem „Nie należy dłużej czekać…”, którego patronem był Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego, Chorągiew Wielkopolska Związku Harcerstwa Polskiego.

Na zakończenie oficjalnej części uroczystości wystąpili uczniowie szkoły w Żelicach, którzy przygotowani przez Małgorzatę Ślęzak, przypomnieli historię powstania oraz przedstawili wiersze i pieśni patriotyczne z tego okresu.

Zaproszeni goście i rodziny powstańców mogli kontynuować spotkanie korzystając z gościnności Aliny Kopniewskiej i Stowarzyszenia „Strzecha” w Potulicach, które przygotowało „powstańczy żurek” i przepyszne ciasto. Rozmowy, wspomnienia i plany na przyszłość przeciągnęły się do godzin wieczornych.

źródło: Urząd Gminy Wągrowiec/Janusz Sieroń

Cover Video/X-News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

MECZ Z PERSPEKTYWY PSA. Wizyta psów z Fundacji Labrador

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto