Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Wągrowcu odbył się Finał Polskiej Ligi Bocci - sportowe zmagania osób z niepełnosprawnościami na najwyższym poziomie [video]

Robert Pilachowski
Robert Pilachowski
Wideo
od 16 lat
W dniach 16 -18 listopada, w wągrowieckim OSIRze, odbywał się Finał Polskiej Ligi Bocci. Jest to turniej z wieloletnią już tradycją na terenie naszego miasta. W rozgrywkach biorą udział sportowcy z niepełnosprawnościami.

Historia rozgrywek Polskiej Ligi Bocci sięga aż 2010. To wtedy właśnie, na terenie naszego miasta, odbyły się pierwsze zawody. W tym roku turniej podzielony był na cztery części i Wągrowcu właśnie odbył się finał ligi. Do naszego miasta zjechała się ponad setka najlepszych zawodników z całego kraju.

Boccia, to dyscyplina paraolimpijska

Boccia jest to dyscyplina sportowa, paraolimpijska przeznaczona dla osób z najcięższą niepełnosprawnością. Jest to obecnie najprężniej rozwijająca się dyscyplina sportowa w Polsce. Rozwijana jest w dwóch kierunkach, pierwszy z nich to rozgrywki amatorskie, dostępne dla każdego, a drugi to już rywalizacja czysto sportowa. Dla tych osób, które chcą walczyć o medale, na mistrzostwach Świata czy Europy - zawodnicy muszą mieć klasę sportową. Obecnie w Wągrowcu odbywa się czwarty, ostatni już turniej tegorocznych rozgrywek. W tych rozgrywkach udział bierze ponad setka zawodników z całej Polski.

- mówi prezes PZBocci - Beata Dobus-Urbańska

Bogata historia

Polski Związek Bocci istnieje od 2015 roku i za jego sterami, jak do tej pory, stał Romuald Schmidt. W tym roku dobiegła końca jego druga kadencja i właśnie w Wągrowcu odbyło się walne zgromadzenie, na którym na fotel prezesa wybrano Beatę Dobak-Urbańską. Ostatnie lata były bardzo owocne i obfitowały w ważne wydarzenia: przede wszystkim coroczne, kilkukrotne starty w Polskiej Lidze Bocci /Mistrzostwach Polski, starty reprezentacji narodowej w międzynarodowych zawodach rankingowych World Boccia, w tym Mistrzostwach Świata i Europy. Związek dwukrotnie zorganizował światowe zawody serii World Boccia Challenger. Na system rozgrywek „Polskiej Bocci” składały się, obok Polskiej Ligi, także turnieje organizowane przez członków Związku. Wiele z turniejów wpisało się na trwale do kalendarza ważnych imprez sportowych, w których startują nie tylko Polacy.

Pasja i sposób na życie

W bocci zacząłem grać około 8 lat temu, od tej pory aktywnie uczestniczę w rozgrywkach ligowych, miałem również krótki epizod w kadrze. Boccia stała się moją pasją i sposobem na życie, tak naprawdę. Największy mój sukces, to 10 miejsce w Pucharze Świata w Sevilli. Udało mi się tam daleko zajść i cieszę się, że miałem swój akcent wśród najlepszych zawodników na świecie

- mówił Andrzej Janowski z ZSiR Start Kielce

Wszystkie wyniki dostępne są tutaj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto