Wągrowiec. Krzysztof Poszwa zaproponował cięcia w budżecie i przeznaczenie ich na walkę ze smogiem

Arkadiusz Dembiński
Arkadiusz Dembiński
Udostępnij:
Były burmistrz Wągrowca, Krzysztof Poszwa zaproponował na sesji rady miejskiej 19 grudnia 2020 roku szereg cięć w projekcie budżetu miasta i przeznaczenie pieniędzy na walkę ze smogiem. Podobny wniosek, jednak na mniejszą kwotę, złożyła Alicja Trytt.

Krzysztof Poszwa zaproponował szereg zmian w planie budżetu miasta.

Chce między innymi umniejszyć o 300 tysięcy złotych środki na wynagrodzenie w ratuszu, o 30 tysięcy środki na delegacje służbowe, dodatkowo chce umniejszenia środków na promocję, wykup nieruchomości itd.

Jak wyliczył, łącznie da to kwotę 780 tysięcy złotych. Pieniądze te plus 50 tysięcy złotych, które są w budżecie, zaproponował aby przeznaczyć na wymianę pieców w zasobie komunalnym i walkę ze smogiem w Wągrowcu.

ZOBACZ TAKŻE

Zwiększenie środków na walkę ze smogiem proponowała także Alicja Trytt. Tu wskazywała zmniejszenie środków na promocję i przeznaczenie ich właśnie na działania, które mają na celu troskę o czystsze powietrze.

Radna Danuta Strzelecka - Purczyńska proponowała, aby tego rodzaju pomysły radni zgłaszali wcześniej - na komisjach.

Jak podkreślał wiceburmistrz Piotr Pałczyński, władzom miasta zależy na walce o czyste powietrze, jednak w jego ocenie proponowane zmiany przez radnych w budżecie mogą mieć negatywne skutki. Wskazał także, że np. wydatki na promocję w 2018 roku, kiedy to burmistrzem był Poszwa, były wyższe niż w planowanym budżecie na 2020 rok.

Pomysł radnego Poszwy został odrzucony przez większość radnych. Tak samo wniosek radnej Trytt.

-Moim zdaniem wynik ten pokazuje, że radni, którzy zagłosowali przeciwko mojej poprawce nie kierują się troską o życie i zdrowie Wągrowczan. Mieszkańcy mogą być zawiedzeni, że moje wysiłki, by zabezpieczyć środki finansowe na tak ważny cel nie znalazły poparcia, na które zasługiwały - pisze na facebooku Alicja Trytt.

Za przyjęciem wniosku Trytt głosowali :Dariusz Bąk, Danuta Kaniewska, Maciej Patelski, Marek Piekutowski, Krzysztof Poszwa, Bogdan Smykowski, Wiesław Zając, Ryszard Zych oraz sama radna.

Przeciwni byli: Szymon Filut, Wiesława Kadow, Robert Kotecki, Joanna Kramer-Neumann, Iwona Matuszak-Łosińska, Tomasz Mazurek, Włodzimierz Naumczyk, Natalia Pałczyńska, Andrzej Reis, Danuta Strzelecka-Purczyńska oraz Jakub Zadroga.

Nie głosował Krzysztof Bucholc.

Jeśli chodzi natomiast o wniosek, który złożył Poszwa, został on poparty poza nim przez: Dariusza Bąka, Macieja Patelskiego, Bogdana Smykowskiego, Alicję Trytt, Wiesława Zająca oraz Ryszarda Zycha.

Przeciwni byli:Szymon Filut, Wiesława Kadow, Robert Kotecki, Joanna Kramer-Neumann, Iwona Matuszak-Łosińska, Tomasz Mazurek, Włodzimierz Naumczyk, Natalia Pałczyńska, Andrzej Reis, Danuta Strzelecka-Purczyńska oraz Jakub Zadroga.

Od głosu wstrzymał się Matek Piekutowski, a nie głosował Krzysztof Bucholc.

- Ważnym podkreślenia jest fakt, że w budżecie na 2020 rok znalazło się 50 tysięcy złotych na pilotażowy program walki ze smogiem. To są fakty, bo w mojej ocenie opinia publiczna lekko została zmanipulowana informacjami przekazanymi przez radną Alicję Trytt. Obecna kadencja Rady Miejskiej poważnie zajęła się tematem smogu oraz zanieczyszczeń środowiska. W miesiącu grudniu komisja Edukacji, Kultury, Sportu i Polityki Społecznej podejmowała ten temat, także komisja Rozwoju Miasta poświęciła temu zagadnieniu grudniowe posiedzenie. Jasno wynika z deklaracji burmistrzów, że w 2020 roku temat będzie kontynuowany i podejmowane będą konkretne rozwiązania. Kolejnym faktem jest, że z inicjatywy radnego Włodzimierza Naumczyka w styczniu zostanie powołana komisja doraźna, która również wypracuje propozycje do organu wykonawczego w kwestii walki ze smogiem. Podczas sesji burmistrza Pałczyński zapewniał, że w 2020 roku temat walki ze smogiem będzie kontynuowany.

Podsumowując, mam wrażenie, że działania radnej Trytt i radnego Poszwy podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej miały charakter medialny oraz mający na celu wywołanie społecznego zamieszania. Radni mogą składać wnioski do budżetu we wrześniu, podczas przygotowywania projektu budżetu na kolejny rok, dlaczego nie uczynili tego wtedy? Cała rada procedowała projekt budżetu kilkukrotnie, od 15 listopada każdy radny miał czas aby się z tym dokumentem zapoznać. Podczas komisji burmistrzowie oraz skarbnik odpowiadali na wszystkie pytania oraz wątpliwości. Dlaczego wtedy nie pojawiły się te propozycje? Dlaczego Pani Trytt i Pan Poszwa nie złożyli tych wniosków wcześniej by wszyscy radni mogli nad nimi pracować podczas komisji? Dlatego mam uzasadnione podstawy aby twierdzić, że próba wykreślenia z porządku obrad punktów dotyczących podjęcia uchwały budżetowej, w dalszym punkcie składanie wniosków dotyczących zmian miało na celu próbę wywołania zainteresowania medialnego i deprecjonowanie dobrze przemyślanego budżetu jaki został przez większość radnych uchwalony - komentuje całą sytuację Jakub Zadroga, przewodniczący rady miejskiej, lider BL.

ZOBACZ TAKŻE

Marsz klimatyczny przeszedł ulicami Wągrowca. Młodzi wągrowc...

ZOBACZ TAKŻE - Kwestie związane z ekologią pod koniec listopada poruszyliśmy w rozmowie z wiceburmistrzem Piotrem Pałczyńskim

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mieszkaniec
20 grudnia, 11:44, zygmunt .p:

Czy radna Tryt walczy o dofinansowanie do ekologicznego palenia bo ma zamiar się budować ?

Myślę że stać Ją i nie potrzebuje dofinansowania. Kobieta chce zrobić coś dla dobra wspólnego... Jak widzę takie komentarze to zastanawiam się jak zakompleksiona jednostka za nimi stoi.

z
zygmunt .p

Czy radna Tryt walczy o dofinansowanie do ekologicznego palenia bo ma zamiar się budować ?

m
mnoinli

Pani Matuszak była za spalarnią bo niby ekologiczna a teraz jest za smogiem Brak konsekwencji

Dodaj ogłoszenie