Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wągrowiec. Nadleśnictwo Durowo wprowadziło zakaz wstępu do lasów! Do kiedy będzie obowiązywał?

Monika Zaganiaczyk
Monika Zaganiaczyk
Barbara Thomas – Trybus
W związku z ostatnią wichurą, która przeszła nad powiatem wągrowieckim, Nadleśnictwo Durowo zdecydowało się na prowadzenie tymczasowego zakazu wstępu do lasu.

Wichura, która przeszła nad powiatem wągrowieckim 19 lutego, wyrządziła spore szkody. Nie tylko zrywała dachówki i uszkadzała linie energetyczne, ale także spowodowała straty w lasach.

- Uszkodzenia powstałe w skutek żywiołu widoczne są w każdym kompleksie leśnym Nadleśnictwa Durowo. Obserwujemy niebezpieczne złomy (drzewa złamane na różnej wysokości) i wywroty (drzewa, które przewróciły się w całości z korzeniami), większość z nich jest oparta o inne drzewa, nie brakuje również obłamanych konarów wiszących na różnej wysokości, co generuje olbrzymie niebezpieczeństwo - czytamy w informacji Nadleśnictwa Durowo.

ZOBACZ TAKŻE

Leśnicy zdecydowali się na wprowadzenie tymczasowego zakazu wstępu do lasu.

- Mając na uwadze skalę zjawiska, w trosce o bezpieczeństwo, zdrowie i życie ludzkie Nadleśniczy Nadleśnictwa Durowo zadecydował o wprowadzeniu TYMCZASOWEGO ZAKAZU WSTĘPU DO LASU, który na razie obowiązywał będzie do 22 marca 2022 r - informują przedstawiciele nadleśnictwa.

Leśnicy nie ukrywają, że od lat wiatr nie wyrządził takich szkód jak teraz.

- Określanie rozmiaru szkód cały czas trwa, na dzień dzisiejszy wynosi około 20 000 m3 drewna – są to największe szkody od wiatru z jakimi mamy do czynienia na przestrzeni ostatnich lat. Niemal od razu przystąpiliśmy do usuwania skutków nawałnicy. Prace przy złomach i wywrotach są niebezpieczne i czasochłonne. Wymagają zaangażowania doświadczonych, wykwalifikowanych pilarzy oraz specjalistycznego sprzętu. W pierwszej kolejności udrażniamy ciągi komunikacyjne, dojazdy przeciwpożarowe i przywracamy bezpieczeństwo na poboczach dróg. Biorąc pod uwagę znaczne rozproszenie uszkodzeń, mnogość kompleksów leśnych i znaczne odległości między nimi szacujemy, że całości prac związanych z usuwaniem skutków niszczycielskiej siły wiatru potrwa przynajmniej do maja - informują.

ZOBACZ TAKŻE

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto