Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wakacyjny wyjazd Młodzieżowej Orkiestry Dętej i Mażoretek z Mieściska

OPRAC.: Monika Zaganiaczyk
Członkowie Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Mieściska i Zespołu Mażoretek uczestniczyli w wycieczce szkoleniowo – turystycznej do Uniejowa i jego okolicy. Relacją z wyjazdu podzieliła się z nami jedna z uczestniczek wyjazdu, Zofia Wojtkowiak.

Pierwszego dnia wyjazd nastąpił o godz. 7. Po drodze zatrzymaliśmy się w miejscowości Chełmno, gdzie znajduje się Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof. Misją Muzeum jest pielęgnowanie pamięci o miejscu pierwszego ośrodka natychmiastowej zagłady ludności żydowskiej i romskiej podczas II wojny światowej, w szczególności poprzez upamiętnienie ofiar, ochronę obiektów i muzealiów oraz dokumentowanie dziejów obozu. Była to lekcja patriotycznego wychowania.

Następny przystanek był w Świnicach Warskich, gdzie odwiedzono Sanktuarium Urodzin i Chrztu świętej Siostry Faustyny (Helenki Kowalskiej). Dotychczasowe wnętrze sanktuarium, mimo rozbudowy, nie ulega zmianom i nawiązuje do postaci św. Faustyny. Jest to bowiem miejsce uświęcone faktem przyjęcia w nim sakramentu chrztu i I-szej komunii przez Świętą.

Kolejny przystanek był już w Księżych Młynach, gdzie znajdował się Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy „VANTUR”, w którym zjedliśmy pyszny obiad i zamieszkaliśmy w pokojach. Największą atrakcją dnia był trzygodzinny pobyt na termach, szczególnie podobały się zjeżdżalnie. Sanus per aquam, czyli zdrowie przez wodę – to naczelna dewiza term. Od 2012 roku Uniejów jest pierwszym w kraju uzdrowiskiem termalnym. Woda geotermalna o temperaturze 70 stopni Celsjusza wydobywana jest z głębokości 2 km. Kompleks termalno-basenowy to nowoczesna budowla, która kryje mnóstwo atrakcji dla każdego, niezależnie od wieku. Tu podziękowania uczestników przekazujemy miastu Uniejów za ufundowanie tej atrakcji. Dzień zakończył się próbą orkiestry przygotowującej się do festiwalu orkiestr dętych, który odbył się w sobotę (trzeciego dnia pobytu).

W drugim dniu od rana, gotowi na kolejne wyzwania, uczestniczyliśmy w warsztatach musztry paradnej, którą poprowadził pełen energii pan Jakub Piegota – kapelmistrz Orkiestry Dętej z Uniejowa. Było to kolejne przygotowanie do festiwalu, po którym odbył się wyjazd do Łodzi w celu zwiedzenia Centralnego Muzeum Włókiennictwa mieszczącego się w Białej Fabryce Geyera w Łodzi. Zwiedzono wystawę „Miasto – Moda – Maszyny”. Poznano warunki pracy w fabryce, szczególnie uciążliwość hałasu, którego natężenie dochodziło do 120 dB. Zwiedzono też największą galerię handlową w Polsce znajdującą się w zabytkowym budynku zakładu produkcyjnego. Jest to Centrum Handlowe Manufaktura w Łodzi otwarte w 2007 roku. Intensywny dzień zakończył się powrotem do Ośrodka na kolację.

Trzeci dzień upłynął w oczekiwaniu na nasz koncert. Najpierw uczestniczyliśmy w próbie orkiestry dętej z Uniejowa pod batuta pana Piegota w roli dyrygenta. Później zwiedzaliśmy zamek i rynek z przewodnikiem, który przebrany był w strój giermka. Przedstawiał średniowieczne artefakty opisując w kilku zdaniach. Wspięli się też na wieżę. Widok z góry wart był wysiłku wchodzenia po długich i krętych schodach. Po zwiedzaniu przejechaliśmy do Spycimierza na festiwal. Podczas XV Gminnego Festiwalu Orkiestr Dętych nasza orkiestra zaprezentowała się najlepiej jak potrafiła. Na początek wszystkie orkiestry zagrały w trakcie przemarszu. Nasz zespół wystąpił jako czwarty. Otrzymaliśmy gromkie brawa. Był poczęstunek i zabawa taneczna. Wystąpiła integracja z innymi orkiestrami.

W ostatni dzień po śniadaniu odbył się spacer po okolicy, przeszliśmy nad rzekę Wartę podziwiać Park Krajobrazowy Międzyrzecza Warty. Po powrocie opuściliśmy Ośrodek. Wracając do domu wstąpiliśmy jeszcze do Skansenu Zagroda Młynarska w Uniejowie. Zagroda Młynarska to zespół muzealno-noclegowy pełen zabytkowych obiektów, gdzie prowadzone są również warsztaty np. „Tajemniczy świat wiatraków” ukazujące działanie wiatraków i pracę młynarza.

Była to jedna z najciekawszych wycieczek, w której uczestniczyliśmy. Piękno tamtejszej okolicy dodawało sił oraz energii. Był czas na zwiedzanie, relaks, przygotowanie do występów i koncert.

Dziękujemy za zorganizowanie wycieczki państwu Annie i Jarosławowi Małeckim – opiekunom, p. Janowi Wojtyszynowi - wiceprezesowi Stowarzyszenia Pomocy Uczniom im. Jana Pawła II w Mieścisku oraz Staroście p. Tomaszowi Krancowi i Zarządowi Powiatu Wągrowieckiego za dofinansowanie kosztów transportu.

ZOBACZ TAKŻE

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto