Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy potrzebne połączenia kolejowe, dotychczas wyłączone z ruchu, zostaną przywrócone? Trwają rozmowy!

OPRAC.:
Alicja Tylkowska
Alicja Tylkowska
Redakcja
Na etapie dyskusji jest obecnie kwestia - nieczynnych dotąd - linii kolejowych, które podróżujący zgłaszają od dawna, jako konieczne. W przypadku naszego powiatu chodzi o linię nr 356, ale również 281. Jak przebiegają rozmowy?

Jak podaje Starostwo Powiatowe w Wągrowcu Aneta Jędrzejewska, członek Zarządu Województwa Kujawsko - Pomorskiego, przekazała informację, że samorząd wojewódzki aktualizuje plan zrównoważonego rozwoju transportu publicznego o linie komunikacyjne, na których aktualnie nie jest prowadzony ruch pociągów pasażerskich.

W przypadku naszego powiatu chodzi o linię nr 356, która umożliwi lepsze skomunikowanie aglomeracji bydgoskiej z Szubinem, Kcynią, Wągrowcem i dalej Poznaniem oraz linię nr 281 łączącą Oleśnicę z Chojnicami przez Milicz, Krotoszyn, Jarocin, Wrześnię, Gniezno, Janowiec Wielkopolski, Damasławek, Wapno, Kcynię, Nakło n.Notecią i Więcbork.

- informuje Starostwo

Starosta, Tomasz Kranc, jest zadowolony z takiego obrotu sprawy

Cieszę się, że województwo kujawsko - pomorskie intensyfikuje działania związane z przywróceniem połączenia kolejowego powiatu wągrowieckiego z Bydgoszczą. Województwo Wielkopolskie zmodernizuje wkrótce infrastrukturę kolejową aż do granicy naszego powiatu w kierunku Kcyni. Podjęcie prac przez sąsiednie województwo pozwoli naszym mieszkańcom na dojazd poprzez Kcynię i Nakło do Bydgoszczy. Samorząd powiatowy od wielu lat zabiega o takie skomunikowanie powiatu z Bydgoszczą. Innym ważnym szlakiem kolejowym jest przywrócenie połączeń na linii nr 281 obejmującej wschodnią część naszego powiatu czyli gminy Damasławek i Wapno.

Trwają intensywne rozmowy na temat przywrócenia połączeń na linii nr 281

Dotyczą one połączeń Gniezno - Damasławek - Wapno - Kcynia - Nakło oraz Wągrowiec - Rogoźno - Czarnków.

Tematyka założeń Krajowego Programu Kolejowego do 2030 była przedmiotem dyskusji podczas ostatniego posiedzenia Zarządu Stowarzyszenia "Komunikacja", który odbył się 27 lutego. Mamy nadzieję, że linia 281 zostanie przeniesiona z listy rezerwowej na listę podstawową programu, a linia regionalna 356 uzyska optymalne dofinansowanie.

- informuje Michał Piechocki, wicestarosta i jednocześnie prezes Stowarzyszenia "Komunikacja"

Warto dodać, że wspomniane Stowarzyszenie cały czas zabiega o przywrócenie ważnych komunikacyjnie połączeń kolejowych. Zrzesza ono samorządy powiatowe i gminne wzdłuż linii Poznań - Skoki - Wągrowiec - Gołańcz - Kcynia - Nakło. Dzięki tym działaniom zmodernizowana została np. linia kolejowa Poznań Wschód - Wągrowiec - Gołańcz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jaśkowiak ponownie prezydentem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto