Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziś jubileusz wągrowieckiej szkoły muzycznej. PSM we wspomnieniach absolwentów

Monika Zaganiaczyk
Monika Zaganiaczyk
Uczyłem się w Państwowej Szkole Muzycznej I Stopnia im. Bronisława Zielińskiego w Wągrowcu od 2009 roku do roku 2015 stając się wyróżniającym absolwentem tej pełnej wspomnień instytucji. Zawdzięczam wiele szkole muzycznej, a w szczególności mojemu pierwszemu nauczycielowi gry na fortepianie - p. Honoracie Miler, ktora tak naprawdę bardzo mnie rozwinęła i zaszczepiła we mnie miłość do muzyki fortepianowej. Pamiętam niezliczoną ilość koncertów organizowanych przez szkołę i najbliżej mojemu sercu są małe audycje rodzinne na zakończenie każdego roku szkolnego z późniejszym poczęstunkiem, również niezapomniany jest dla mnie poprzedni jubileusz 35- lecia, aż czasami chciałbym wrócić do tych czasów..., Życzę tej szkole, aby prowadziła nieustannie swoją działalność, wyłaniając jak najwięcej talentów
Uczyłem się w Państwowej Szkole Muzycznej I Stopnia im. Bronisława Zielińskiego w Wągrowcu od 2009 roku do roku 2015 stając się wyróżniającym absolwentem tej pełnej wspomnień instytucji. Zawdzięczam wiele szkole muzycznej, a w szczególności mojemu pierwszemu nauczycielowi gry na fortepianie - p. Honoracie Miler, ktora tak naprawdę bardzo mnie rozwinęła i zaszczepiła we mnie miłość do muzyki fortepianowej. Pamiętam niezliczoną ilość koncertów organizowanych przez szkołę i najbliżej mojemu sercu są małe audycje rodzinne na zakończenie każdego roku szkolnego z późniejszym poczęstunkiem, również niezapomniany jest dla mnie poprzedni jubileusz 35- lecia, aż czasami chciałbym wrócić do tych czasów..., Życzę tej szkole, aby prowadziła nieustannie swoją działalność, wyłaniając jak najwięcej talentów Arch. PSM Wągrowiec
Dzisiaj (w piątek) o godzinie 17. w sali koncertowej PSM odbędzie się koncert galowy z okazji jubileuszu istnienia szkoły. Wstęp wolny. Przy okazji jubileuszu warto przypomnieć historię tego miejsca.

W 1955r. władze miejskie podjęły starania o utworzenie centrum kulturalnego w Wągrowcu. Dzięki temu 1 stycznia 1957 r. powstał Dom Kultury obejmujący swym zasięgiem cały powiat wągrowiecki. W budynku Domu Kultury odbywały się pod kierunkiem Bronisława Zielińskiego próby Koła Śpiewackiego i Orkiestry Towarzystwa Muzycznego. 6 listopada 1958 roku powstaje przy Domu Kultury Społeczne Ognisko Muzyczne.

Po egzaminie wstępnym przyjęto do Ogniska 42 uczniów do klasy fortepianu, skrzypiec, akordeonu. Dzięki kierownictwu spoczywającemu w rękach prof. Bronisława Zielińskiego Ognisko z każdym rokiem rozwijało się. Wzrastała też liczba uczniów i skład kadry pedagogicznej.

W roku szkolnym 1962/63 utworzono orkiestrę smyczkową, która obok chóru dziecięcego uświetniała w mieście wiele uroczystości.

W 1978 roku Ognisko Muzyczne otrzymało nowy budynek przy ulicy Kościuszki 19, w którym kilka miesięcy później rozpoczęła swoją działalność Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Wągrowcu będącą ogniwem wielowiekowego łańcucha tradycji muzycznych w naszym mieście. Powstała dokładnie 1 stycznia 1979 roku i działa do dziś.

Od 1 września dyrektorem szkoły jest Marek Rybarczyk.

Przez wiele lat wykształciło się w tej szkole wielu młodych ludzi. Jednym z nich był na przykład znany dziś aktor Dawid Ogrodnik, który w roku szkolnym 1997/1998 zajął I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Młodego Muzyka w Szczecinku.

Kliknij w galerię i przeczytaj wspomnienia absolwentów.

od 7 lat
Wideo

Jak wyprać kurtkę puchową?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto