Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Wągrowiec. Abp Jan Romeo Pawłowski z Rzymu i Prymas Polski abp Wojciech Polak odprawili uroczystą mszę w Łeknie

Monika Zaganiaczyk
Monika Zaganiaczyk
Fot. P. Kujawski - Archidiecezja Gnieźnieńska
We wtorek 29 czerwca 2021 roku w Łeknie odbyły się uroczystości związane z 500. rocznicą konsekracji kościoła oraz poświeceniem odnowionego ołtarza głównego i konsekracji ołtarza soborowego. Eucharystii przewodniczył Prymas Polski abp Wojciech Polak, a homilię wygłosił abp Jan Romeo Pawłowski, Sekretarz ds. reprezentacji papieskich w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej.

Przy okazji uroczystości, warto przybliżyć historię kościoła pw. św. Piotra i Pawła w Łeknie.

„Kościół w Łeknie, podobnie jak Marjacki w Poznaniu, należy do nielicznych u nas kościołów gotyckich, zachowanych do czasów dzisiejszych w pierwotnej swej architekturze” – tak o łekneńskiej świątyni pisał sto lat temu architekt Kazimierz Ulatowski. Podkreślał też, że należy on do najpiękniejszych tego typu budowli w Wielkopolsce.

- W miejscu zachowanej do dziś murowanej świątyni, stał wcześniej kościół drewniany. Zbudowano go przed połową XIII wieku, z inicjatywy rycerstwa z rodu Pałuków. Posiadamy niewiele informacji na jego temat. Możemy przypuszczać, że jakieś po nim relikty, może fragmenty fundamentów, wciąż znajdują się pod posadzką obecnego budynku. Drewniany kościółek istniał prawdopodobnie do XV wieku, kiedy to podjęto budowę nowego, bardziej okazałego budynku - wyjaśnia historyk Marcin Moeglich.

ZOBACZ TAKŻE

Jak tłumaczy, budowa takiej świątyni nie była jednorazową inwestycją. Ze względu na skalę przedsięwzięcia i koszty, prace musiały być realizowane etapami, na przestrzeni wielu dzisięcioleci. Prawdopodobnie pierwsze etapy budowy realizowano w pierwszej połowie XV wieku, kiedy Łekno należało jeszcze do rodu Pałuków. Z tego okresu pochodzi prezbiterium – najstarsza część obecnego kościoła. Prace kontynuowano w późniejszych dziesięcioleciach, m. in. w 1476 roku wspomniano o przeznaczeniu na rzecz budowy świątyni dochodów ze wsi Micharzewo. Ukończenie zasadniczej fazy budowy nastąpiło w 1521 roku. W 1521 roku, w związku z oddaniem kościoła do użytku, doszło do konsekracji świątyni. Była to uroczystość najwyższej rangi, z udziałem wyższego duchowieństwa i w obecności dygnitarzy świeckich oraz zgromadzenia wiernych.

Uroczystość konsekracji kościoła i poświęcenia ołtarza.

Jak informują przedstawiciele Archidiecezji Gnieźnieńskiej, poświęcony podczas liturgii ołtarz został zbudowany 10 lat temu. Wmurowano w niego kamienie z różnych miejsc Ziemi Świętej. Uroczystość połączono z obchodami 500-lecia konsekracji zabytkowego łekneńskiego kościoła oraz odpustem ku czci św. Piotra i Pawła, którzy świątyni patronują.

O miejscu i znaczeniu ołtarza mówił też w homilii abp Jan Romeo Pawłowski. Jak przypomniał, jest on w świątyni najważniejszy, stanowi jej centrum i skarb. Świątynia w pocysterskim Łeknie szczyci się tym skarbem od 500 lat. To nie jest – zauważył – chwilowy trend, zryw, układ polityczny, czy coś, co dziś jest, a jutro znika. To 500 lat wiary, trudu i historii pisanej życiem naszych praojców.

Podkreślił również, że na ołtarzu, niezmiennie, sprawowana była tajemnica Eucharystii, gdy wystraszeni pandemią zamknięci byliśmy w domach, gdy nikt lub niewielu mogło przyjść do kościoła. On również powinien mieć swoje przedłużenie w naszych domach, przy rodzinnych stołach, które mają rodzinę gromadzić, jednoczyć, a nie być tylko miejscem oglądania telewizji, jedzenia czy spania.

ZOBACZ TAKŻE

Wągrowiec. Wakacyjny rozkład jazdy w Wągrowcu i powiecie. Co...

Tłumy widzów na zawodach Strong Man w Wapnie

Najsilniejsi ludzie w Polsce zjechali do Wapna na Puchar Pol...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto