Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obchody jubileuszu 10-lecia Koła Hafciarskiego! To było bardzo radosna, ale i wzruszająca uroczystość!

Robert Pilachowski
Robert Pilachowski
W piątek, 1 marca, w Muzeum Regionalnym w Wągrowcu, miało miejsce niezwykłe wydarzenie - świętowanie 10-lecia istnienia Koła Hafciarek. Na to wyjątkowe wydarzenie przybyło mnóstwo gości, w tym przedstawiciele najważniejszych wągrowieckich placówek. Panie otrzymały niezliczoną ilość życzeń oraz kwiatów, co niejednokrotnie wywoływało wzruszenie.

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 18:00, przybyłych gości powitała dyrektor Muzeum Regionalnego w Wągrowcu, Małgorzata Kranc-Rybczyńska. Na sali zasiedli między innymi: Remigiusz Priebe, wiceburmistrz Wągrowca; Jakub Zadroga, przewodniczący Rady Miejskiej w Wągrowcu; Radosław Kubisz, sekretarz Starostwa Powiatowego; Przemysław Majchrzak, wójt Gminy Wągrowiec; Iwona Szafran, Dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury; Janusz Woźniak, prezes Stowarzyszenia "Dolina Wełny", oraz wielu innych przedstawicieli różnych placówek zaprzyjaźnionych z Kołem z Wągrowca i nie tylko. Oczywiście nie zabrakło również samych hafciarek wraz z rodzinami.

Tradycja, pasja, promocja

Dla obecnych wyświetlona została prezentacja multimedialna, którą poprowadziła Wiesława Gruchała, etnograf wągrowieckiego muzeum, a zarazem koordynator Koła Hafciarskiego. Podczas tejże prezentacji przedstawiona została historia koła, fenomen jego działalności oraz największe sukcesy.
Wszystko zaczęło się w 2012 roku od warsztatów z haftu Pałuckiego, gdzie zawiązała się pierwsza grupa osób, która wyrażała chęć kontynuacji nauki. Po dwóch latach Muzeum Regionalne w Wągrowcu wraz z Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Pałuckiej zorganizowały kolejne takie warsztaty, a po tym wydarzeniu zawiązała się już silna grupa osób - założyły one Koło Hafciarskie, które trwa do dzisiaj.

Pierwsze zlecenia, pierwsze sukcesy

Panie zaczęły wykonywać pierwsze dzieła, a także pojawiły się pierwsze zlecenia na wykonywanie strojów ludowych. Swoje zamówienia złożyły między innymi: Stowarzyszenie Przyjaciół Jeziora Kaliszańskiego, parafia pw. św. Apostołów Piotra i Pawła z Łekna, oraz dla Pałuckich Smyków, również z Łekna. Aktualnie panie wykonują stroje dla małych artystów z Pałuckiego Zespołu Pieśni i Tańca "Dębina", działającego przy Miejskim Domu Kultury.

Kolejnym bardzo ważnym aspektem działalności koła jest prowadzenie zajęć upowszechniających umiejętności i wiedzę o hafcie w kulturze ludowej. Koło, podczas swojej działalności, zdobyło liczne nagrody oraz wyróżnienia, a ich prace są często pokazywane na niezliczonych wystawach na terenie Polski, a także w Europie.

Kwiaty, tort oraz wystawa

Po prezentacji, wszystkie panie zostały poproszone na środek sali, gdzie od zebranych gości otrzymały mnóstwo kwiatów oraz życzeń. Był to bardzo wzruszający moment uroczystości. Potem było już tylko radośnie i słodko, gdyż na wszystkich czekał tort, a także inne przysmaki i kawa. Wtedy był też czas, aby w luźnej atmosferze podziwiać prace koła, które są wystawione w salach muzeum. Wystawa będzie dostępna do 30 kwietnia - jest zatem dużo czasu, aby przyjść i obejrzeć te wspaniałe prace.

Ważne deklaracje

Podczas uroczystości obecny był jeszcze jeden wyjątkowy gość, a mianowicie Tomasz Łuczak, który jest pracownikiem Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Pan Tomasz jest koordynatorem do spraw Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, i jak obiecał, będzie pomagał we wpisaniu haftu pałuckiego na listę Dziedzictwa Kulturowego. Pierwsze spotkanie, które rozpocznie ten proces, odbędzie się już za dwa tygodnie.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto