Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ranking Perspektywy 2023. Szkoły z Wągrowca spadają w zestawieniu. Jak wypadły w najnowszym opracowaniu?

Arkadiusz Dembiński
Arkadiusz Dembiński
W rankingu Perspektywy 2023 znalazły się trzy szkoły z Wągrowca-  I LO, ZS 1 i ZS 2
W rankingu Perspektywy 2023 znalazły się trzy szkoły z Wągrowca- I LO, ZS 1 i ZS 2 A. Dembiński, arch. ZS 1 Wągrowiec
Wszystkie szkoły z Wągrowca, które zostały sklasyfikowane w najnowszym rankingu Perspektywy 2023 zanotowały spadek. Wyprzedzają je inne placówki z naszego regionu. Jak aktualnie wypadają? Które miejsca zajmują? Jak sytuację tłumaczą dyrektorzy szkół ze stolicy powiatu wągrowieckiego?

Perspektywy opublikowały najnowszy ranking liceów i techników w Polsce. Jest to już 25. edycja popularnego zestawienia. Jak wskazują twórcy rankingu, jego głównymi odbiorcami mają być rodzice i uczniowie, którzy zastanawiają się nad wyborem dalszej ścieżki nauczania po podstawówce.

Ranking liceów i techników Perspektywy 2023

- Od 25 lat z satysfakcją pokazujemy szkoły, w których warto się uczyć - podkreśla Waldemar Siwiński, prezes Perspektywy Press, twórca polskich rankingów edukacyjnych na oficjalnej stronie Perspektyw.

Jak wskazują twórcy, w zestawieniu brane są pod uwagę szkoły, które spełniły tak zwane "kryterium wejścia". Składają się na nie:

  • maturę w maju 2022 r. zdawało w danej szkole minimum 12 maturzystów
  • średnie wyniki z języka polskiego i matematyki, zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej dla liceów/techników.

Jeśli chodzi o kryteria dla rankingu liceów, na ostateczny rezultat składały się:

  • wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30%),
  • wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%)
  • sukcesy w olimpiadach (25%).

Na wyniki w zestawieniu techników wpływ miały:

  • sukcesy szkoły w olimpiadach (20%),
  • wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20%),
  • wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30%),
  • wyniki egzaminu zawodowego (30%).

Ranking liceów. Jak wypadły szkoły z Wągrowca?

Jeśli chodzi o licea, w Wągrowcu działają dwa. I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich, oraz liceum w Zespole Szkół numer 2 im. im. ppłk. dr. S. Kulińskiego. W rankingu znalazło się jednak tylko jedno. Taka sytuacja ma miejsce nie po raz pierwszy. Na 58 miejscu w Wielkopolsce i 605 w kraju uplasowało się I LO w Wągrowcu. Dla wągrowieckiego ogólniaka to olbrzymi spadek w porównaniu z minionym rokiem. W rankingu na 2022 rok szkoła zajmowała 427 miejsce w kraju. Przesunęła się więc w dół o blisko 200 oczek.

Dla porównania w 2021 roku I LO zajmowało 552 miejsce w kraju, a rok wcześniej 617. Wyżej od ogólniaka na ulicy Klasztornej uplasowały się się między innymi:

  • I LO im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie - 482 miejsce
  • LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Wolsztynie 440 miejsce
  • II LO w Pile 419 miejsce
  • LO im. Henryka Sienkiewicza we Wrześni - 358 miejsce
  • LO Sióstr Urszulanek SJK w Pniewach 291 miejsce
  • Akademickie LO Milenium w Gnieźnie 220 miejsce

Jak przyznał w rozmowie telefonicznej dyrektor I LO Maciej Patelski, jeszcze nie analizował rankingu. W jego ocenie jednak wpływ na miejsce szkoły miały nie wyniki z matur, ale udział uczniów w konkursach i olimpiadach.

- Wyniki z matur cały czas mamy na dobrym poziomie. Zdawalność w minionym roku wynosiła 97 procent. Niestety z powodu pandemii zdarzało się, że konkursy, w których do wyższych etapów kwalifikowali się nasi uczniowie w pewnym momencie się urywały. Etapy ustne były odwoływane - przyznaje Patelski..

Wśród liceów z Wielkopolski pierwsza trójka wygląda następująco:

  • 1 miejsce w Wielkopolsce i 22 w kraju - II LO im. Generałowej Zamoyskiej i H. Modrzejewskiej w Poznaniu,
  • 2 miejsce w Wielkopolsce i 24 w kraju - VIII LO im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,
  • 3 miejsce w Wielkopolsce i 32 w kraju - LO św. Marii Magdaleny w Poznaniu.

Ranking techników. Które w Wągrowcu najlepsze?

Jeśli chodzi o technika, w rankingu znalazły się oba mieszczące się w Wągrowcu. Według twórców rankingu najlepsze technikum w stolicy powiatu wągrowieckiego mieści się na ulicy Kcyńskiej. Mowa o Technikum im. Stanisława Mikołajczyka. Zajęło ono 54 miejsce w Wielkopolsce. W rankingu ogólnopolskim sklasyfikowano je na miejscu powyżej 500.

W stosunku do roku wcześniejszego zanotowało ono spadek o jedno miejsce.

- Spodziewałem się wyniku i miejsca podobnego do lat wcześniejszych - przyznaje Zbigniew Smoliński, dyrektor ZS 1 w Wągrowcu.

Jak wskazuje, uczniowie szkoły biorą regularnie udział w konkursach i olimpiadach.

- Robimy wszystko aby przygotować ich jak najlepiej do egzaminów. W naszym przypadku pandemia nie miała tu większego wpływy na wyniki. Nawet jeśli uczeń nie był w szkole, łączył się zdalnie z komputerem u nas. Miał dostęp do wszystkich programów. Nauczyciel na bieżąco mógł analizować to, co robi dany uczeń z tym jednym wyjątkiem, że nie osobiście w klasie ale na odległość online - wskazuje dyrektor.

Jak podkreśla systematycznie stara się rozwijać bazę i wyposażenie szkoły.

- Dziś naszą szkołę wybierają, nie tak jak kiedyś uczniowie z najniższą średnią. Wręcz przeciwnie. Do Zespołu Szkół numer 1 idą uczniowie, którzy w podstawówkach mieli średnią 5.0. Ze swojej strony staramy się zapewnić im jak najlepsze warunki do dalszego rozwoju - podkreśla dyrektor, który ma jednocześnie nadzieję, że w kolejnych latach kierowana przez niego szkoła będzie zajmowała jeszcze wyższe miejsca.

Spadek o ponad 20 oczek w rankingu zanotowało drugie z wągrowieckich techników - chodzi o technikum mieszczące się w Zespole Szkół numer 2. Przed rokiem to ta szkoła był na najwyższym miejscu jeśli chodzi o technika w Wągrowcu. Zajmowała 44 miejsce w Wielkopolsce. W tym roku spadła na 69.

Skontaktowaliśmy się z dyrektor szkoły Iwoną Muszyńską-Synoradzką. Jak wyjaśniła, spadek w rankingu nie jest dla niej w tym przypadku zaskoczeniem. Jak wskazuje jest to pokłosie nauki zdanej i gorszych wyników jakie osiągnęli uczniowie z części praktycznej egzaminu. Wskazuje to głównie na egzamin z informatyki.

- Jest to trudny egzamin - wskazuje dyrektor.

Podkreśla, że w szkole został wdrożony już system naprawczy, który ma poprawić wyniki, a co za tym idzie również i miejsce w rankingu.

Władze powiatu wągrowieckiego przyjrzą się sytuacji w szkołach

Aktualnie wyników rankingu nie analizowały jeszcze władze powiatu, które są organem prowadzącym dla wszystkich trzech szkół ponadpodstawowych, które znalazły się w zestawieniu. Taka analizę i rozmowy z dyrektorami w rozmowie z naszemiasto.pl zapowiada jednak starosta wągrowiecki Tomasz Kranc. Jak podkreśla, aktualnie nie chce komentować wyników.

- W pierwszej kolejności chcę porozmawiać z dyrektorami - podkreśla starosta.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto