Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital w Wągrowcu zatrudnił nowych specjalistów. Pierwszy zabieg neurochirurgiczny za nami

Monika Zaganiaczyk
Monika Zaganiaczyk
Szpital w Wągrowcu
W szpitalu w Wągrowcu zatrudnieni zostali nowi specjaliści. Znane są już ich nazwiska. Co to oznacza dla placówki? Jakie zabiegi będą tam wykonywane?

Jak udało się nam dowiedzieć, w wągrowieckim szpitalu zatrudnieni zostali lekarze neurochirurdzy i ortopedzi. Informację tę potwierdził nam dyrektor placówki dr Przemysław Bury. Dodatkowo szpital pozyskał zespoły pielęgniarskie. Pierwszy zabieg z zakresu neurochirurgii odbył się w sobotę 14 stycznia.

- Aktualnie w oddziale chirurgicznym zadania ordynacji podstawowej wykonuje czterech lekarzy specjalistów chirurgów, wspomaganych przez czterech specjalistów ortopedii i traumatologii (dwa dni operacyjne w tygodniu) oraz trzech neurochirurgów (jeden dzień operacyjny, docelowo – dwa dni operacyjne w tygodniu). Tym samym liczba wykonywanych przez lekarzy oddziału zabiegów i operacji wzrośnie do ok. 120 miesięcznie - informuje dyrektor szpitala dr Przemysław Bury.

Nowi lekarze w szpitalu w Wągrowcu

Do grana lekarzy współpracujących z Oddziałem Chirurgii ZOZ w Wągrowcu dołączają:

  • dr n. med. Maciej Mielczarek – absolwent Uniwersytetu Medycznego w Łodzi (2012). Specjalizację z zakresu neurochirurgii odbył w Klinice Neurochirurgii 10. Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy (2020). Doktoryzował się na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu na podstawie rozprawy pt. „Wyniki leczenia operacyjnego guzów przerzutowych do mózgu, w świetle zastosowania najnowszych technik operacyjnych” (2022). Członek Polskiego Towarzystwa Neurochirurgów (PTNCH) oraz Europejskiego Towarzystwa Neurochirurgów (EANS). Pan Doktor posiada duże doświadczenie w operacyjnym leczeniu chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa, urazów kręgosłupa, urazów czaszkowo-mózgowych, a także urazów i guzów nerwów obwodowych.
  • dr n. med. Mateusz Szylberg – absolwent Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy (2012). W roku 2019 uzyskał tytuł doktora nauk medycznych na podstawie rozprawy pt.: „Wpływ metylacji promotora genu metylotransferazy 06-metyloguaniny na rokowanie w glejaku wielopostaciowym”. Specjalizację w dziedzinie neurochirurgii odbywał w Klinice Neurochirurgii 10 Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy (egzamin z najlepszym wynikiem w kraju w roku 2020). Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Neurochirurgów (PTNCH) oraz regularnym uczestnikiem kursów doskonalących, zjazdów i konferencji. Pan Doktor specjalizuje się w leczeniu dyskopatii, bólu pleców, stenoz kanału kręgowego oraz operacyjnym leczeniem guzów rdzenia kręgowego.
  • dr n. med. Marcin Rudaś – ukończył Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy (1998). Stopień doktora uzyskał w 2007 r. na podstawie dysertacji pt. „Wyniki leczenia metodą sterotaktycznej talamotomii chorych z drżeniem samoistnym”. Promotorem pracy był prof. dr hab. Marek Harat. Specjalizację z neurochirurgii uzyskał w 2008 roku. Jest wykładowcą w Klinice Neurochirurgii i Neurologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu – Szpital Kliniczny nr 2 w Bydgoszczy. Pan Doktor specjalizuje się w zabiegach z zakresu neurochirurgii czynnościowej oraz wykonuje operacje neuroendoskopowe.

- Powyższy zespół specjalistów posiada bogate i unikatowe doświadczenie kliniczne, uzupełniając ofertę naszego Oddziału Chirurgicznego o możliwość wykonywania rodzajów świadczeń dotychczas nigdy nie realizowanych. Wstępnej kwalifikacji do zabiegów dokonują lekarze Poradni Chirurgicznej ZOZ w Wągrowcu (dotyczy schorzeń przewlekłych – wymagane jest skierowanie od lekarza poz lub innego specjalisty) – ul. Kościuszki 53, tel. 67 26 81 517 - informuje dyrektor szpitala.

ZOBACZ TAKŻE

Jakie operacje będą się odbywały w Wągrowcu?

Choć większości z nas neurochirurg kojarzy się z operacjami m.in. polegającymi na usuwaniu guzów mózgu, a ortopeda z wykonywaniem endoprotez, takich operacji w szpitalu w Wągrowcu nie będzie. Ma to związek ze stopniem referencyjności naszego szpitala.

Szpital w Wągrowcu, jak wyjaśnia jego dyrektor, ma pierwszy, to jest najniższy stopień, w związku z czym w ramach NFZ mogą tu być wykonywane mniej skomplikowane zabiegi. Wskazane wyżej operacje wykonywane są w usytuowanych wyżej placówkach medycznych. Ortopeda w szpitalu w Wągrowcu będzie się więc zajmował głównie chirurgią urazową.

Zmodernizowany szpital w Wągrowcu przyciąga specjalistów?

Nie mniej jednak, jak wyjaśnia dyrektor Bury, pozyskanie neurochirurgów i ortopedów to sukces szpitala. Dyrektor nie ukrywa, że ma to związek z zakończoną w ostatnim czasie rozbudową ZOZ-u. Dzięki nowoczesnym salom i wyposażeniu, zainteresowanie lekarzy specjalistów szpitalem w Wągrowcu wzrosło.

ZOBACZ TAKŻE

W ostatnim czasie w szpitalu zakończył się remont sterylizatorni, bez której nie może funkcjonować cały pion zabiegowy. Stary sprzęt został zastąpiony nowym, a inwestycja kosztowała ponad milion złotych. Placówka otrzymała środki na ten cel z Funduszu przeciwdziałania Covid 19.

Problem z kadrą nadal pojawia się natomiast na takich oddziałach jak SOR czy tak zwana "wieczorynka". Tutaj szpital cały czas poszukuje lekarzy do pracy.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto