Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dwór w Czeszewie pod Gołańczą. Niegdyś posiadłość Karola Libelta. Jak wygląda dziś? Jaka jest historia dworu?

Arkadiusz Dembiński
Arkadiusz Dembiński
Arkadiusz Dembiński
Dwór w Czeszewie pod Gołańczą lata swojej świetności ma za sobą. Obiekt aktualnie stoi opuszczony. Rezydencja, w której niegdyś bywał Karol Libelt, jeden z najwybitniejszych mieszkańców regionu aktualnie jest ruiną. Okna, drzwi pozabijane są deskami. Z elewacji odpadł w znacznej części tynk.

Czeszewo. Dziś niewielka miejscowość pod Gołańczą. Tu, ukryty za starym parkiem, w sąsiedztwie parafialnego kościoła skryty jest dwór, którego losy związane są z jednym z najwybitniejszych mieszkańców ziemi wągrowieckiej, gołanieckiej i Wielkopolski - Karolem Libeltem.

Dwór Karola Libelta w Czeszewie pod Gołańczą

Libelt, działacz społeczny i narodowy, poseł na sejm pruski, publicysta urodził się w Poznaniu już ponad 200 lat temu. Jego losy związały się między innymi z terenem dzisiejszego powiatu wągrowieckiego.

Dwór w Czeszewie - zobacz film

Dalsza część tekstu pod wideo

od 16 lat

ZOBACZ TAKŻE

- W latach 20/30. XIX w. w Czeszewie bywał Karol Libelt, który jako student uczył i wychowywał dzieci Szumanów. Po raz pierwszy ożenił się z Elżbietą Jaworską. Ta jednak niebawem zmarła, zaś w 1835 r. Karol zaślubił Marię, córkę Pantaleona Szumana. W wianie otrzymał folwark Kujawki, na którym próbował gospodarować. Próbował, bo gospodarka mu nie szła i po 5 latach wrócił do Poznania. Miał z Marią w sumie 6 dzieci, w tym syna Karola (1842-1863), który zginął w powstaniu styczniowym, w bitwie pod Brdowem. Tak właśnie - Brdowo - dziedzic nazwał nowoutworzony folwark, w którym później zmarł. Czeszewo odziedziczył formalnie w 1850 r. po tym, gdy w spadku otrzymała je żona Maria. W latach 1859-1860 w Czeszewie z inicjatywy dziedzica wzniesiony został według projektu popularnego w tamtych czasach architekta, Wiktora Stabrowskiego, obecny dwór - opisuje na Moja Gołańcz, wczoraj, dziś i jutro Sławomir Maciaszek, regionalista z Gołańczy.

Dalsze losy dworu w Czeszewie pod Gołańczą

W 1874 oddał synowi majątek w Czeszewie, a sam zamieszkał w Brdowie. Zmarł 9 czerwca 1875r., a został pochowany 14 czerwca w Czeszewie w podziemiach kościoła.

ZOBACZ TAKŻE

W rękach potomków słynnego Polaka dwór w Czeszewie był do 1907 toku. Wówczas obiekt kupił Nepomucen Sołtysiński.

- Dziedzic był znanym działaczem społecznym, a także wielkim patriotą. Zmarł na udar serca 9 maja 1930 r. Gospodarstwo przejął jego syn Marian - ojciec Stanisława Jerzego Sołtysińskiego. Po wejściu do Czeszewa Niemców we wrześniu 1939 r. dziedzic został aresztowany i osadzony w obozie jenieckim. Po wyzwoleniu osiadł na ziemiach zachodnich, gdzie był pracownikiem PGR-u i członkiem Polskiej Partii Socjalistycznej - wyjaśnia regionalista.

ZOBACZ TAKŻE

Obiekt, aktualnie znajduje się w rękach prywatnych. Niestety lata swojej świetności ma za sobą. Budynek stoi pusty. Jego okna, drzwi zostały zabite deskami. Z części elewacji odpadł tynk. Do wnętrza nie mogą aktualnie dostać się jednak osoby postronne. Dwór otacza bowiem nowy płot, ustawiony zaledwie kilka metrów od ścian budynku.

Czy podobnie jak wiele innych dwór odzyska swój dawny blask?

Tak aktualnie wygląda dwór w Czeszewie, który niegdyś należał do Karola Libelta

Dwór w Czeszewie pod Gołańczą. Niegdyś posiadłość Karola Lib...

Czeszewo to niewielka wioska pod Gołańczą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto