Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wągrowiec. Prokurator chce pociągnąć do odpowiedzialności sędziego. Uniemożliwia to aktualnie jego immunitet

Arkadiusz Dembiński
Arkadiusz Dembiński
Z powodu immunitetu sędzia nie może zostać pociągnięty przez prokuraturę do odpowiedzialności karnej
Z powodu immunitetu sędzia nie może zostać pociągnięty przez prokuraturę do odpowiedzialności karnej Katarzyna Prokuska/zdjęcie ilustracyjne
Prokuratura Krajowa chce postawić zarzuty sędziemu Sądu Rejonowego w Wągrowcu. Dwa lata temu, jak ustalili śledczy, miał prowadzić on samochód pod wpływem alkoholu. Sprawa sędziego do dnia dzisiejszego nie trafiła do sądu. Powód? Brak prawomocnej decyzji Sądu Najwyższego odnośnie jego immunitetu. Jak jego przedstawiciele tłumaczą ten stan rzeczy?

Policja z Wągrowca: Mężczyzną podejrzanym o jazdę pod wpływem alkoholu jest sędzia

Był listopada 2019 roku. Wówczas to policjanci z Wągrowca otrzymali informację o wzbudzającym niepokój zachowaniu co do stanu trzeźwości jednej z osób na stacji benzynowej na terenie miasta.

Na miejsce skierowano patrol policji. Gdy ten dotarł, kierowcy nie było już na terenie stacji. Odjechał. Funkcjonariuszom udało się jednak ustalić, że był to sędzia Sądu Rejonowego w Wągrowcu.

ZOBACZ TAKŻE

Patrol udał się do niego do domu. Tam, jak informowali wówczas przedstawiciele Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, po około trzech godzinach od zgłoszenia, przeprowadzono badanie alkomatem. Ten wskazał, że osoba znajduje się pod wpływem alkoholu.

Prokuratura krajowa chce pociągnąć sędziego do odpowiedzialności karnej

- Przeprowadzone badanie alkomatem wykazało u niego ponad 2,7 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Ustalenia poczynione w toku śledztwa wskazują, że (...) sędzia Sądu Rejonowego w Wągrowcu dopuścił się przestępstwa prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości – informowali później przedstawiciele Prokuratury Krajowej, która to przejęła sprawę sędziego.

ZOBACZ TAKŻE

27 listopada 2020 roku Prokuratora Krajowa poinformowała, że chce pociągnąć sędziego do odpowiedzialności karnej.

- Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej skierował do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego wniosek o zgodę na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sędziego Sądu Rejonowego w Wągrowcu (…) Prokurator Wydziału Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej zamierza przedstawić sędziemu (…) zarzut popełnienia przestępstwa prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości. Za to przestępstwo grozi kara 2 lat pozbawienia wolności – głosi komunikat działu prasowego Prokuratury Krajowej z 27 listopada 2020 roku.

Zażalenie sędziego na uchylenie immunitetu

30 grudnia 2020 roku Izba Dyscyplinarna podjęła decyzję o uchyleniu immunitetu sędziemu.

ZOBACZ TAKŻE

- Sąd Najwyższy na wniosek prokuratury zezwolił na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej wskazanego przez Pana sędziego za czyn z art. 178a Kodeksu karnego, równocześnie zawieszając sędziego w czynnościach służbowych i obniżając wysokość jego wynagrodzenia na czas trwania zawieszenia o 50 proc.- poinformował nas, w sierpniu tego roku, Piotr Falkowski z Sądu Najwyższego.

Na decyzję wpłynęło jednak zażalenie ze strony sędziego. Miało być ono rozpatrywane w minionym tygodniu. Tak się jednak nie stało.

Sprawa zdjęcia z wokandy Sądu Najwyższego

- Sprawa (...) została zdjęta z wokandy zarządzeniem wydanym 6 października - informują przedstawiciele Sądu Najwyższego.

Jak wskazuje przedstawiciel Sądu Najwyższego, powodem takiego stanu rzeczy jest między innymi oświadczenie jednego z sędziów sądu. Jego treść został opublikowana na stronie centrummedialne.pl, do którego to odsyła nas przedstawiciel sądu.

- (...) jestem zmuszony do zaprotestowania przeciwko tym działaniom w formie możliwie najbardziej kategorycznej, tj. poprzez odstąpienie od orzekania we wszelkich sprawach, do czasu przywrócenia w Sądzie Najwyższym, w tym w Izbie Dyscyplinarnej SN stanu zgodnego z polskim prawem, konstytucją i pełnym poszanowaniem dla suwerenności Rzeczypospolitej Polskiej - głosi fragment wystąpienia sędziego.

Dodatkowo przedstawiciel sądu wskazuje także na zarządzenia Pierwszej Prezesa Sądu Najwyższego Małgorzaty Manowskiej związane z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 15 lipca 2021 roku.

Prokuratura nie może pociągnąć sędziego do odpowiedzialności

Efekt?

- Wobec braku prawomocnej decyzji o uchyleniu sędziemu immunitetu, do tej pory nie było możliwe przedstawienie mu zarzutów prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości - informują aktualnie przedstawiciele biura prasowego Prokuratury Krajowej.

Co ciekawe aktualnie nie wiadomo, kiedy zapadnie prawomocna decyzja sądu odnośnie immunitetu sędziego.

- Żaden nowy termin nie został wyznaczony - przyznaje przedstawiciel Sądu Najwyższego.

ZOBACZ TAKŻE

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto