Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wągrowiec sięgnie po wody geotermalne? Pierwszy odwiert coraz bliżej

Arkadiusz Dembiński
Arkadiusz Dembiński
Czy gorące źródła staną się nową atrakcją Wągrowca?
Czy gorące źródła staną się nową atrakcją Wągrowca? Yaroslav Shuraev/pexels/zdjęcie ilustracyjne
Czy wody geotermalne pomogą w ogrzewaniu mieszkań i domów na terenie Wągrowca, a tym samym spowodują spadek cen? To pytanie cały czas jest bez jednoznacznej odpowiedzi. Jak informują jednak przedstawiciele Urzędu Miejskiego, coraz bliżej jest wykonanie pierwszego odwiertu, który pozwoli ocenić temperaturę i skład wód, które mają znajdować się pod miastem.

O wodach geotermalnych pod Wągrowcem, w mieście mówi się od wielu lat. Wskazywano różne koncepcje możliwości ich wykorzystania. Czy będą to gorące źródła, które staną się atrakcją turystyczną? A może pomogą w ogrzewaniu domów i mieszkań wągrowczan? To tylko dwa pomysły jakie pojawiały się w stolicy powiatu wągrowieckiego.

Wągrowiec sięgnie po wody geotermalne?

Aktualne władze miasta ostatecznie zdecydowały się jednak na krok, aby od wizji przejść do czynów i sprawdzić, co tak naprawdę znajduje się pod miastem.

ZOBACZ TAKŻE

- Wody geotermalne zgonie z założeniem mogą być wykorzystywane w ciepłownictwie. Niewykluczone, że mogą stać się także atrakcją miasta - przyznał w czerwcu minionego roku burmistrz Jarosław Berendt.

Wówczas to poinformował on naszemiasto.pl o otrzymaniu przez Wągrowiec dofinansowania na przeprowadzenie pierwszego odwiertu. Wągrowiec zdobył na ten cel około 14 milionów złotych.

- Program pn. Udostępnianie wód termalnych w Polsce powstał z inicjatywy dr. Piotra Dziadzio – Głównego Geologa Kraju w Ministerstwie Klimatu i Środowiska dla wsparcia rozwoju geotermii, stanowiącej jedno z odnawialnych źródeł energii, oraz dla uzupełnienia działań na rzecz poprawy stanu powietrza w Polsce. Celem programu jest dofinansowanie przedsięwzięć dotyczących wykonywania prac i robót geologicznych związanych z poszukiwaniem i rozpoznawaniem złóż wód termalnych w celu ich udostępnienia do wykorzystania pozyskanego ciepła/energii do ogrzewania - informowali wówczas przedstawiciele ratusza.

Pierwszy odwiert w Wągrowcu coraz bliżej

Aktualnie zrobiono kolejny krok w stronę wykonania pierwszego odwiertu. Miasto wybrało inżyniera kontraktu. Została nim firma Geotermia Polska z Warszawy. Ma ona nadzorować procedurę związaną z przeprowadzeniem odwiertu.

ZOBACZ TAKŻE

- Jeszcze w październiku planowane jest ogłoszenie przetargu na wykonanie próbnego odwiertu geotermalnego w Wągrowcu - informuje ratusz.

Urzędnicy nie wskazują jednak dokładnie, kiedy odwiert zostanie przeprowadzony.

- Jesteśmy coraz bliżej wykonania odwiertu, który – mam taką nadzieję – otworzy nowe perspektywy przed Wągrowcem i jego mieszkańcami. W obliczu kryzysu energetycznego mamy szansę zyskać wielki atut, jakim mogą być wody geotermalne nadające się do wykorzystania w celach grzewczych. Trzymajmy za to kciuki - przyznaje jednak burmistrz.

O wodach pod Wągrowcem mówiło się od lat

Temat wykorzystania wód geotermalnych w Wągrowcu powraca co kilka lat. Był on między innymi elementem kampanii samorządowej kilkanaście lat temu. W 2010 roku o wodach sposobach wykorzystania wód geotermalnych mówili ubiegający się wówczas o fotel burmistrz kandydaci. – Trzeba zbadać możliwość wykorzystania wód geotermalnych pod Wągrowcem – tłumaczył ubiegający się wówczas o fotel burmistrza Dariusz Eitner.

ZOBACZ TAKŻE

Na kwestie wód wskazywał także w 2010 roku Krzysztof Poszwa, aktualnie radny miejski, a w latach 2014-2018 burmistrz Wągrowca. - Jeśli chodzi o baseny, to Wągrowiec jest ostatnim miastem powiatowym w Wielkopolsce, które rozpoczęło jego budowę, więc moim zdaniem sam aquapark nie jest atrakcją, która przyciągnie wielu turystów. Ale mogą nią być gorące termy, z których będzie można korzystać niezależnie od pory roku. Wielką atrakcją, która może przyciągnąć turystów do Wągrowca, byłyby gorące źródła, w których można by kąpieli zażywać nawet zimą na świeżym powietrzu. Takie odkryte baseny w połączeniu z aquaparkiem mogą być już nie lada atrakcją dla ludzi spoza Wągrowca - uważał w 2010 roku Poszwa.

Czy aktualnie Wągrowiec sięgnie po wody geotermalne?

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto