Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzwonowo zagonione miasto. Muzeum Regionalne w Wągrowcu wykona analizy dzięki dotacji z ministerstwa

Arkadiusz Dembiński
Arkadiusz Dembiński
Muzeum w Wągrowcu zapowiedziało kolejne badania tyczące znalezisk w Dzwonowie
Muzeum w Wągrowcu zapowiedziało kolejne badania tyczące znalezisk w Dzwonowie Arkadiusz Dembiński
Dzwonowo zaginione miasto cały czas odkrywa przed badaczami swoje tajemnice. Muzeum Regionalne w Wągrowcu planuje wydanie kolejnego opracowania na temat znalezisk. Dzięki otrzymanej dotacji 90 zabytków ma przejść konserwację i szereg analiz specjalistycznych.

Muzeum Regionalne w Wągrowcu cały czas prowadzi badania zmierzające do lepszego poznania historii miasta, które odkryto na terenie dzisiejszego Dzwonowa pod Skokami.

Dotacja na prace w Dzwonowie

Aktualnie przedstawiciele muzeum poinformowali o otrzymaniu dotacji z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Środki mają pozwolić na przygotowanie opracowania dotyczącego badań, które muzeum prowadzi od 2014 roku.

ZOBACZ TAKŻE

- Przyznana kwota 26 000 złotych oraz wkład własny Muzeum pozwolą na konserwację 90 zabytków i wykonanie szeregu analiz specjalistycznych, których wyniki będą zaprezentowane w 2. tomie publikacji „Dzwonowo. Średniowieczne zaginione miasto - informują przedstawiciele muzeum na swoim fanpagu na facebooku.

nformację o odkryciu miasta podała dwójka naukowców z muzeum regionalnego w Wągrowcu - Marcin Krzepkowski i Marcin Moeglich podała światu w 2014 roku. To właśnie ci dwaj badacze natrafili na ślady zaginionego miasta sprzed wieków. Od tamtego czasu dzięki pracom archeologicznym można dowiedzieć się coraz więcej o dawnym mieście i jego mieszkańcach.

W minionym roku informowaliśmy między innymi o odtworzeniu twarzy jednego z dawnych mieszkańców miasta. Dzięki pracy wielu naukowców po wiekach możemy znów spojrzeć na obliczę dawnego mieszczanina z Dzwonowa.

Prace uciążliwe dla rolnika z Dzwonowa

Na uciążliwość prac archeologicznych i wprowadzone obostrzenia na naszych łamach skarżył się natomiast w ostatnich dniach rolnik z Dzwonowa - Marek Węglewski,.

ZOBACZ TAKŻE

- W weekendy przyjeżdża tu wiele osób. Samochodami, na rowerach, czy przychodzą pieszo. Wszyscy chcą zobaczyć średniowieczne miasto. Robią wielkie oczy, kiedy okazuje się, że nic tu nie ma. Moje pole, świeżo po zasianiu było już nieraz zdeptane, bo czegoś ktoś tu szukał. Raz w nocy, kiedy siedziałem na ambonie i pilnowałem pola przed zwierzyną o 11. przyjechali jacyś ludzie. Zdziwili się, gdy podszedłem. W samochodzie mieli sprzęt do poszukiwań. Widząc mnie odjechali. Kiedyś było tu spokojnie, teraz? Jeszcze jakoś wytrzymywałem to, ale ostatnie pismo zakazujące mi jeżdżenia ciągnikiem po mojej ziemi to już przesada - żalił się mężczyzna, który od decyzji konserwatora zabytków odwołał się do ministerstwa.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto