MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ważne wyróżnienie pn. Znak Dziedzictwa Europejskiego, trafił do cysterskiego krajobrazu klasztornego Łekno-Wągrowiec

Alicja Tylkowska
Alicja Tylkowska
arch. Marcin Moeglich
Decyzją Komisji Europejskiej cysterski krajobraz klasztorny Łekno-Wągrowiec otrzymał Znak Dziedzictwa Europejskiego. To prestiżowe wyróżnienie stawia nasz region wśród jedynie 7 polskich miejsc, które otrzymały je wcześniej.

Decyzją Komisji Europejskiej Znak Dziedzictwa Europejskiego przyznano 17 krajobrazom pocysterskim z pięciu krajów europejskich, które uczestniczą w projekcie "Cisterscapes – cysterskie krajobrazy łączące Europę". Wśród 7 polskich miejsc, które otrzymały to wyróżnienie wcześniej, znalazł się nasz region - cysterski krajobraz klasztorny Łekno-Wągrowiec. Polskę w projekcie reprezentuje zatem Gmina Wągrowiec i Miasto Wągrowiec, a koordynatorem działań jest Muzeum Regionalne w Wągrowcu.

To wiąże się nie tylko z prestiżem, ale również z dostępem do określonych środków unijnych. Ośrodki, które dysponują tym znakiem, mogą korzystać z dodatkowej puli pieniędzy.

- powiedział Marcin Moeglich z Muzeum Regionalnego w Wągrowcu

Co to są wspomniane cysterskie krajobrazy o których mówi program?

W programie nie chodzi o architekturę, ale o zachowany krajobraz, ukształtowany w wyniku działań cystersów. Znak Dziedzictwa Europejskiego jednocześnie zobowiązuje ośrodki do dbałości o tereny, które znalazły się w programie. W Polsce ma ten znak. np. stocznia gdańska, czy unia lubelska - czyli, jak mówi Marcin Moeglich - miejsca, które wpisują się w całościową historię Europy.

- Nasz krajobraz - pocysterski, rolniczy - jest czytelny i w mieście Wągrowiec i gminie Wągrowiec, z różnymi elementami, które pozostały po cystersach, czyli różne groble, lasy, miejsca związane z legendami cysterskimi, czy linie widokowe. To są te elementy, które w projekcie są uwzględnione. Wszystkie te pocysterskie miejsca mają podobną specyfikę - to krajobrazy rolnicze, gdzie jest dużo wody, a które cystersi również przekształcali. To różnego rodzaju kanały, rzeki poprowadzone nowymi strumieniami, czy miejsca po młynach. Na naszym terenie wyróżniliśmy 66 obiektów - tego jest więcej, ale będziemy to uzupełniać.

Jak wskazuje historyk, dzisiejszy przebieg cieków wodnych w Wągrowcu, to - w znacznej mierze - właśnie zasługa cystersów. To oni zmieniali spiętrzenie wody, czy sam jej przepływ, budowali groble, które istnieją do dziś.

od 7 lat
Wideo

Wybory na Litwie - Miażdżące zwycięstwo obecnego prezydenta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto