Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Emilia Lehmann wyśpiewała sobie ogólnopolski sukces

Monika Zaganiaczyk
Monika Zaganiaczyk
Z archiwum rodzinnego
Emilia Lehmann, uczennica Szkoły Podstawowej w Pawłowie Żońskim wygrała Ogólnopolski Festiwal Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej. Co ciekawe, konkurs odbył się online.

Kilka dni temu zakończył się I Ogólnopolski Festiwal Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej on-line „Z piosenką na ustach”, organizowany przez Stowarzyszenie Społeczno Kulturalne Miłośników Bierzwinka. Z powodu panującej w całym kraju pandemii konkurs przybrał do tej pory niespotykaną formułę. Młodzi wokaliści musieli przesyłać swoje domowe nagrania piosenek konkursowych, a następnie jury, również w zdalnych naradach dokonywało wyboru najlepszych prezentacji. Swój wokalny akces zgłosiła również Emilia Lehmann - uczennica Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pawłowie Żońskim. 11 osobowe jury z Polski, Belgii i Niemiec było pod ogromnym wrażeniem kunsztu wokalnego oraz dojrzałej interpretacji i postanowiło przyznać Emilce I miejsce. W nagrodę została zaproszona na Festiwal Polonijny „Dźwięki, które łączą” do Hanoweru, w listopadzie lub grudniu bieżącego roku. Emilka należy do Zespołu Folklorystycznego Pałuckie Smyki działającego przy GOK w Łeknie, z którym wielokrotnie występuje podczas oficjalnych uroczystości gminnych. Na trwale zapadła w pamięć jej dojrzała interpretacja piosenki „Modlitwa o pokój” St. Celińskiej wykonanej podczas gminnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Swój talent wokalny rozwija pod czujnym okiem pani Lucyny Walewskiej- Jastrząbek oraz pani Marty Jastrząbek.

14-latka od września zeszłego roku jest także uczennicą Państwowej Szkoły Muzycznej w Wągrowcu, gdzie chodzi do klasy altówek. Jak się okazuje, śpiewanie towarzyszy jej od zawsze. - Emilka już w wieku przedszkolnym przejawiała zainteresowanie śpiewem. Dopiero w czwartej klasie szkoły podstawowej zaczęła się interesować profesjonalną nauką śpiewu, więc postanowiliśmy spróbować i zapisaliśmy ją na zajęcia wokalu w prywatnej szkole muzycznej w Wągrowcu. Przez dwa lata Emilka regularnie uczęszczała na zajęcia wokalne, choć nie była do końca pewna czy chce śpiewać. Dlatego w ciągu tych lat zamieniała zajęcia wokalne na naukę gry na keyboardzie , ale szybko się okazało, że jednak chciałaby śpiewać - mówi mama nastolatki, Beata Lehmann.

Emilia natomiast opowiedziała nam o samym przebiegu konkursu. - Przeglądając facebooka natrafiłam zupełnie przypadkiem na ogłoszenie konkursu. Jego zasady polegały na wybraniu dwóch polskich piosenek i nagraniu ich w formie wideo oraz przesłaniu. Nagranie miało obejmować całego wykonawcę piosenek, tak, aby można było ocenić wyraz artystyczny oraz interpretację utworu. Długo zastanawiałam się nad tym, czy wziąć udział i po rozmowie z rodzicami podjęłam decyzję, że wyślę zgłoszenie. Jako, że uwielbiam i cenię piosenki z życiowym przesłaniem wybrałam piosenkę ,,Jaka róża taki cierń” Edyty Geppert oraz ,, Ja nie odchodzę kiedy trzeba” z tekstem Agnieszki Osieckiej. Nagranie jest inne od wykonania na żywo pod względem odczuć podczas przekazu piosenek , bo na żywo mamy bezpośredni kontakt z słuchaczami. Natomiast śpiewając przed kamerą czułam nutę niepewności jak komisja mnie oceni. Nagrywanie własnego wykonania piosenki jest świetnym doświadczeniem, więc mogę śmiało go polecić tym, którzy dotąd nie miale z tym styczności - mówi dziewczyna.

Jak się okazuje, śpiew wypełnia sporą część życia Emilii. Jej ulubionymi wokalistami są: Edyta Geppert, Alicja Majewska, Michał Bajor, Czesław Niemen i Imagine Dragons.

A co o niej mówi jej nauczycielka Lucyna Walewska- Jastrząbek? - Mogę powiedzieć, że mieć takiego ucznia to duma i zaszczyt, ale i wyzwanie dla każdego nauczyciela. Większość młodych ludzi, którzy stają na scenie z mikrofonem liczy, że jeden występ i już wygra, osiągnie sukces, będzie dostrzeżony... Scena jest miejscem bardzo wymagającym, gdzie niestety obnażane są wszystkie niedociągnięcia. U Emilki cenię przede wszystkim upór i konsekwencję, bo mimo niewątpliwego talentu, bywało, że trema skutecznie utrudniała jej występy. Cieszę się, że nie poddawała się i przede wszystkim nie zniechęciła. Starałam się stworzyć jej takie sytuacje, aby mogła „oswoić” się ze sceną. Niewątpliwym atutem jest jej wrażliwość, która ułatwia jej interpretację i przekazanie emocji podczas śpiewu. Cenię sobie również zaufanie na linii uczeń - nauczyciel, dlatego staram się wybierać repertuar wspólnie z Emilką. Cieszę, że Emilka „mierzy się” z piosenkami, które jej proponuję i z uwagą przyjmuje moje wskazówki. Śpiew dominuje jej młode życie. Życzę by jej droga życiowa była przede wszystkim szczęśliwa. Czy zawodowo zwiąże ją z muzyką? - zobaczymy. Atuty ma - mówi.

ZOBACZ TAKŻE

Tereny nad Jeziorem Durowskim

Wągrowiec i okolica na zdjęciach z okresu międzywojennego. S...

Wągrowiec na starych fotografiach. Tak wyglądało życie w okr...

Tak wyglądaliśmy, kiedy byliśmy dziećmi... [ZDJĘCIA]

Wągrowiec i inne ciekawe miejsca widziane z lotu ptaka. Wągr...

Wiadomości z Naszego Miasta przez 24 godziny w Twoim telefonie

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco z informacjami!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto