Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Giganci z Wągrowca świętują jubileusz. Szkoła istnieje już 100 lat

Arkadiusz Dembiński
Arkadiusz Dembiński
Archiwum ZS 1 Wągrowiec
Zespół Szkół numer 1 w Wągrowcu w tym roku świętuje swoje setne urodziny. Zanim szkoła ulokowała się przy ulicy Kcyńskiej kilkukrotnie zmieniała swoją lokalizację. Na przestrzeni lat ukończyło ją wielu znanych absolwentów.

Zespół Szkół numer 1 w Wągrowcu, potocznie zwany Gigantami aktualnie wielu osobom kojarzy się z ulicą Kcyńską. Nie raz można spotkać się ze stwierdzeniem „w szkole na Kcyńskiej”. Jednak jak się okazuje, tak nie było zawsze. Szkoła sześciokrotnie zmieniła swoją lokalizację, a w tym roku świętuje swoje setne urodziny.

- Szkoła powstała w roku 1920, a więc w pierwszych latach budowania, po długotrwałej niewoli, niepodległego państwa polskiego. Utworzenie szkoły w tym okresie miało olbrzymie znaczenie zarówno oświatowe jak i polityczne. Powstała jako jedyna szkoła zawodowa w Wągrowcu. Kierownik szkoły - Jan Stachowiak - podjął się zorganizowania Publicznej Szkoły Dokształcającej dla uczniów miejscowych i z najbliższych okolic. 1 września 1920 roku rozpoczęło naukę 65 uczniów w dwóch równorzędnych oddziałach - rzemieślniczym i kupieckim. Już w roku 1921 liczba uczniów wzrosła do 110, co zmusiło kierownika do utworzenia nowych klas - dwóch pierwszych i drugiej - głosi wpis w szkolnym kalendarium umieszczonym na jej stronie internetowej.

ZOBACZ TAKŻE

Pierwotnie szkoła mieściła się przy ulicy Kolejowej 1. Tu istniała ona do wybuchu drugiej wojny światowej. W tym czasie szkołę ukończyło około 1500 absolwentów.

Po przerwie w działalności spowodowanej działaniami wojennymi placówka wznowiła działanie 3 kwietnia 1945 roku. Wówczas jednak nastąpiły pierwsze przenosiny szkoły. Ta znalazła się w budynku przy ulicy Szerokiej 1 (dzisiejszej Al. Jana Pawła II). - Do szkoły zaczęło uczęszczać 133 uczniów, powstało pięć oddziałów. Nauka trwała 4 dni w tygodniu, w godzinach od 16 do 20.Do południa młodzież pracowała pobierała naukę w zakładach rzemieślniczych. Klasy były ogólno-zawodowe, kształcące w zawodach: ślusarz, kowal, blacharz, zegarmistrz, elektromechanik, stolarz, kołodziej, szewc, rymarz - czytamy w historii placówki.

Nie były to ostatnie przenosiny szkoły. Od 1 września 1951 roku placówka przeniesiona została na ulicę Kcyńską, w miejscu gdzie później powstał HCP.

15 października 1964 roku szkołę przeniesiono do budynku przy Szkole Podstawowej numer 2 w Wągrowcu. Tu działała przez trzy lata. 11 marca 1967 roku placówka została przeniesiona na ulicę Kcyńską 48, gdzie funkcjonuje do dziś.

Na przestrzeni lat zmieniała się nie tylko lokalizacja szkoły, ale także jej nazwa. Początkowo istniała ona jako Publiczna Szkoła Dokształacająca w Wągrowcu. Następnie do nazwy popisano sformułowanie „zawodowa”.

W 1947 roku przekształcona została w Publiczną Średnią Szkołę Zawodową, następnie Zasadniczą Szkołę Metalowo-Odlewniczą. W 1959 roku znów stała się szkołę zawodową.

ZOBACZ TAKŻE

1 września 2002 roku nastąpiła zmiana nazwy na na Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Wągrowcu, powstały nowe typy szkół: Licea Profilowane.

W 2008 roku do nazwy dopisano imię patrona - Stanisława Mikołajczyka. Ostatnia zmiana nazwy nastąpiła 1 września 2018 roku. Wówczas z nazwy zniknął człon „Ponadgimnazjalnych”.

Od samego początku powstania szkołę ukończyło 43 699 absolwentów. Jak wyliczają przedstawiciele placówki, wśród nich nie brakowało osób znanych. W 1990 roku absolwentem szkoły został aktualny Komendant Główny Straży pożarnej Andrzej Bartkowiak. Szkoła może pochwalić się także wieloma znanymi sportowcami, którzy niegdyś chodzili do niej. Wśród nich są między innymi:

Adrian Wesela - lekkoatletyka, absolwent z 2017 roku. Trenuje UKS Orkan Środa Wielkopolska, 9-krotny Mistrz Polski, Uczestnik Mistrzostw Świata i Europy Wieloletni zawodnik Kadry Polski.

Krzysztof Pawlaczyk, piłkarz ręczny , absolwent naszej szkoły - 2013r. W 2016 przeszedł do Zagłębia Lubin, w którego barwach zaczął regularnie występować w Superlidze. W sezonie 2016/2017 rozegrał 22 mecze i zdobył 33 gole. W sezonie 2017/2018 wystąpił w 32 spotkaniach, w których rzucił 48 bramek. W sezonie 2018/2019 rozegrał 32 mecze i zdobył 42 gole.

Robert Kamyszek, absolwent 2015 r. polski piłkarz ręczny, lewy rozgrywający, W latach 2016-2019 był zawodnikiem Arki Gdynia (początkowo występującej pod nazwą Spójnia Gdynia). Od 2019 zawodnik MKS-u Kalisz.

Aleksander Jakubów, absolwent 2016 r. Od 2014 roku gra w zespole Bayan Brothers.

- Uczniowie w naszej szkole maja szansę nie tylko pogłębiać swoją wiedzę na zajęciach lekcyjnych, ale także ciekawie spędzać czas poza nimi. W szkole prężnie działa Samorząd Uczniowski, który współpracuje z kadrą pedagogiczną szkoły. Z inicjatywy młodzieży zorganizowano wiele akcji. Młodzież jest współorganizatorem Targów Edukacyjnych, które co roku odbywają się w wągrowieckiej hali OSiR. Samorząd szkolny pomaga również co roku w prezentowaniu szkoły podczas Drzwi Otwartych. W 2015 roku RSU przeprowadziła akcję ”GIGANTYCZNA BRYGADA i ZABAWEK GROMADA”, której celem była zbiórka zabawek dla dzieci opuszczających oddziały szpitalne oraz najmłodszych poszkodowanych w wypadkach. 27 października 2017 roku Rada Samorządu Uczniowskiego gościła w naszej szkole Wicekuratora Oświaty Województwa Wielkopolskiego doktora Krzysztofa Błaszczyka. Przedstawiciele RSU zaprosili Kuratora na konferencją prasową. Rozmawiali na temat zainteresowań, pracy społecznej oraz zawodowej. Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości z inicjatywy RSU powstał projekt o nazwie „Z archiwum P” czyli pierwszy szkolny escaperoom. Corocznie młodzież organizuje akcję „Mikołajki bez pytania”, konkurs Walentynkowy oraz akcje -zdjęcia klasowe. Z inicjatywy młodzieży wprowadzono „szczęśliwy numerek” i powstało radio GDM „Gigantyczna Dawka Muzyki”, które każdego dnia umila młodzieży czas podczas przerw między lekcjami oraz telewizję szkolną TV GIGANCI - informują przedstawiciele szkoły. Z okazji swojego jubileuszu przedstawiciele szkoły planują cykl imprez. Te będą odbywały się przez najbliższe miesiące. Wśród nich jest między innymi zapoczątkowany marsz z kijkami. Przez cały rok uczestnicy mają pokonać dystans 100 kilometrów na 100 lecie.

ZOBACZ TAKŻE

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto