Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Głębokość końcowa otworu Wągrowiec GT-1 osiągnięta! Wiertło wwierciło się na 2248 metrów!

OPRAC.:
Alicja Tylkowska
Alicja Tylkowska
2248 metrów - to głębokość końcowa otworu poszukiwawczo-rozpoznawczego Wągrowiec GT-1, którego celem jest ujęcie wód termalnych. Co dalej z odwiertem?

Uruchomienie maszyny do odwiertu geotermalnego miało miejsce w środę, 16 sierpnia, tego roku w Wągrowcu. To długo wyczekiwana inwestycja, która, jeśli wszystkie badania geologiczne się sprawdzą, przyniesie miastu wiele korzyści. Dowiercenie się na głębokość 2248 metrów miało zająć ok. 3 miesięcy i ten plan się powiódł. Jak poinformował wykonawca odwiertu, firma UOS Drilling SA, dowiercono się do tworów triasu górnego.

Co dalej z odwiertem?

Zgodnie z przyjętym harmonogramem prac, wykonawca przystąpi teraz do poszerzenia otworu, zostaną wykonane pomiary geofizyczne, a następnie rozpocznie się ważny – z punktu widzenia wstępnej oceny powodzenia przedsięwzięcia – etap zapuszczenia filtrów do otworu oraz przeprowadzenia testów złożowych. Wynikiem tych działań będzie przez opracowanie inżyniera kontraktu - firmę Geotermia Polska sp. z o.o. - dokumentacji hydrogeologicznej.

- informuje Urząd Miejski w Wągrowcu

Cały przedmiot umowy powinien być zrealizowany w okresie 11 miesięcy

Jest to, niewątpliwie, lokalne, odnawialne źródło energii, co stwarza dla miasta wiele korzystnych rozwiązań.

Nie wytwarza tlenków azotu i CO2, w odróżnieniu od spalania tradycyjnych paliw kopalnych, czyli węgla, ropy naftowej, czy gazu. No i jest dostępna cały czas, całą dobę, niezależni od warunków pogodowych

- stwierdził dr Lesław Pilc, wągrowiecki przyrodnik

Burmistrz Wągrowca, Jarosław Berendt, jest jednak umiarkowanym optymistą

Końcowa głębokość otworu jest zgodna ze wstępnymi założeniami, trzymam więc kciuki, aby potwierdziły się także wcześniejsze prognozy dotyczące temperatury wody pod naszym miastem. Jest jednak wiele innych ważnych czynników, które ostatecznie przesądzą o możliwościach wykorzystania geotermalnych źródeł ulokowanych pod naszym miastem.

Na tę chwilę więc pozostaje uzbroić się w cierpliwość

Jak stwierdził członek zarządu firmy UOS Drilling S.A., Janusz Dańda, woda geotermalna powinna mieć temperaturę ok. 60 stopni.

Sądzę, że natura będzie łaskawa i ta dolna jura okaże się, po zakończeniu wiercenia, płynąca tą wodą geotermalną, wodą, która kiedyś będzie wykorzystana do ogrzewania pobliskich zabudowań, a być może do stworzenia tutaj jakiegoś ośrodka wypoczynkowego, czy też rekreacyjnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konopia spowalnia raka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto