Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mróz może być bardzo niebezpieczny. Straż pożarna przygotowała specjalny poradnik. Czym jest wychłodzenie a czym odmrożenie?

Monika Zaganiaczyk
Monika Zaganiaczyk
W ostatnim czasie termometry w powiecie wągrowieckim wskazują kilka stopni poniżej zera. W czwartek wartości te spadły do kilkunastu kresek na minusie. O tym, jak niebezpieczny potrafi być mróz i jak się zachowywać w tym czasie informuje straż pożarna.

Niskie temperatury mogą być bardzo niebezpieczne. Mróz, jak czytamy w komunikacie straży pożarnej, może spowodować bezpośrednie zagrożenie życia człowieka, prowadzić do odmrożeń i wychłodzenia ciała, wyczerpania i zamarznięcia. Jak więc zabezpieczyć siebie swoich bliskich przed tym zagrożeniem? Oto rady Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.

Poradnik bezpiecznych zachowań:

  • ubieraj się ciepło, w kilka warstw odzieży tak, by łatwo było zdjąć sweter, gdy się spocisz w trakcie np. wysiłku. Załóż kalesony, nieprzewiewną kurtkę z kapturem, czapkę, szalik, rękawiczki. Załóż nieprzemakalne buty,
  • nie wychodź na mróz głodny. Przed wyjściem zjedz kaloryczny posiłek. Możesz zabrać ze sobą termos z gorącą herbatą,
  • zabezpiecz skórę twarzy i rąk przed mrozem (tłustym kremem, nie należy używać nawilżającego!),
  • powiedz komuś (rodzinie, lub obsłudze w schronisku, pensjonacie, hotelu) dokąd idziesz. Oszacuj czas jaki ciebie nie będzie i poinformuj o tym kogoś, kto ewentualnie zgłosi twoje zaginięcie. Zimą chodzi się znacznie wolniej! W dodatku łatwiej zabłądzić: przysypane śniegiem ścieżki. I co ważne nie zapomnij odmeldować się po powrocie, że wróciłeś, by uniknąć niepotrzebnych alarmów,
  • nie należy wybierać się na zimowe wycieczki samemu. W grupie jest bezpieczniej,
  • nie trzeba chodzić tam, gdzie jest niebezpiecznie,
  • nie forsuj się. Idąc w głębokim śniegu należy się zmieniać na prowadzeniu. Torowanie drogi, przecieranie szlaku - jest bardzo męczące,
  • kiedy popsu
  • je się pogoda, poczujemy się zmęczeni, głodni, coś nam zacznie dolegać nie wychodźmy na zewnątrz. Z zimą nie ma żartów,
  • odmrożone palce można włożyć pod strumień zimnej lub letniej wody,
  • w przypadku dużych odmrożeń należy udać się do lekarza.

ZOBACZ TAKŻE

- Bardzo ważne jest zwrócenie uwagi i dotarcie do miejsc, w których przebywają osoby starsze i chore, co może zagrażać ich życiu i zdrowiu. Informacje o miejscu przebywania ludzi potrzebujących pomocy należy przekazywać właściwym służbom i urzędom: Ośrodkom Pomocy Społecznej, Policji, Straży Miejskiej. Można również skontaktować się z miejscowymi noclegowniami i schroniskami - są to miejsca, gdzie potrzebujący znajdą schronienie, ciepły posiłek, a także pomoc lekarską. Zawsze w trakcie silnych mrozów, jeśli zauważysz kogoś, kto wygląda na osłabionego zainteresuj się tą osobą, sam udzielając jej pomocy lub poinformuj odpowiednie służby o zaistniałej sytuacji, dzwoniąc pod numer 112 - apelują strażacy.

Warto także wiedzieć, czym jest odmrożenie, a czym wychłodzenie.

Odmrożenie - jest skutkiem oddziaływania zimna. W wyniku odmrożenia mogą wystąpić trwałe uszkodzenia najbardziej narażonych na odmrożenia części ciała. Typowymi objawami tego urazu są: znaczne wychłodzenie, zaczerwienienie utrata czucia oraz bladość palców rąk i nóg, nosa, małżowin usznych.

Wychłodzenie - jest stanem, gdy temperatura wewnętrzna ciała spada poniżej 35°C. Objawami wychłodzenia są: zaburzenia świadomości do śpiączki włącznie, powolna mowa, poczucie wyczerpania, zaburzenia mowy, senność.

Jak zachować się, kiedy podejrzewamy u kogoś powyższe stany? Strażacy przygotowali najważniejsze podpowiedzi:

  • rozpocznij powolne ogrzewanie osoby i poszukaj natychmiastowej pomocy medycznej. Rozpocznij od ogrzewania torsu tej osoby. Zdejmij przemarznięte ubranie, ułóż osobę na suchej tkaninie i okryj całe ciało kocem, folią aluminiową - ogrzewaj go własnym ciałem,
  • przed próbą reanimacji nie uznawaj pochopnie osoby wyziębionej za zmarłą,
  • przy odmrożeniach kończyn, zanurz je w letniej wodzie o temperaturze ciała. Na inne odmrożone części ciała nakładaj ciepłe (nie gorące!) okłady.
  • nie podawaj alkoholu osobie dotkniętej odmrożeniem lub wychłodzeniem, unikaj podawania kawy ze względu na zawartość kofeiny, nie podawaj żadnych leków, bez dodatkowych wskazań.
od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto