Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruszyła Kampania "Stop Pożarom Traw"! Czy wypalanie traw jest legalne? Statystyki dotyczące pożarów przerażają!

OPRAC.:
Alicja Tylkowska
Alicja Tylkowska
Anna Kaczmarz/Polska Press
Zbliżająca się wiosna, to czas wzmożonych interwencji strażaków, do miejsc, gdzie wypala się trawy i okolicznych. Działanie to prowadzi często do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza - informują strażacy

Rozpoczął się czas kampanii straży pożarnej pn. "STOP Pożarom Traw". Wypalanie traw na wiosnę, to jedne z częstszych przyczyn pożarów na ogromnych terenach.

Wzmożony wzrost wyjazdów do pożarów, to efekt bagatelizowania przepisów i zaniedbań społeczeństwa. Większość interwencji wiąże się z gaszeniem traw i nieużytków, co jest ogromnym wyzwaniem dla całego systemu ratowniczo-gaśniczego. Brak możliwości ustalenia sprawców takich pożarów, a bardzo często i samych przyczyn powstania zdarzenia sprawia, że trudno jest im zapobiec.

- informuje Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu

Pożary traw są także zagrożeniem dla organizmów żywych

Jednak to nie tylko niebezpieczeństwo dla drobnych ssaków, czy gryzoni - pożytecznych dla ekosystemu. W takich pożarach giną również duże zwierzęta - jeśli pożar obejmie teren graniczący z lasem. Wielkie zadymienia mogą dezorientować także owady, a nawet powodować ich śmierć.

Należy również pamiętać, że każdy pożar traw i nieużytków powoduje uwolnienie trujących toksyn, które przedostają się do środowiska naturalnego.

- dodają pracownicy Komendy

Nie jest prawdą, że to wyłącznie wina rolników

Pożary z winy wypalania traw, często trafiają się na wioskach - jednak nie przede wszystkim.

Średnio połowa interwencji związanych z pożarami traw, to interwencje na terenach zurbanizowanych, czyli na terenach zdecydowanie nierolniczych.

- informują pożarnicy

Warto przypomnieć podstawowe przepisy prawne!

Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. nr 92, poz. 880) określa:
Art. 124. Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów.
Art. 131. Kto: (...) wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary – podlega karze aresztu albo grzywny.

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2023 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr z 2023, poz. 822):

 • § 40. 1. W lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od granicy lasów nie jest dopuszczalne wykonywanie czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo pożaru, w szczególności:
  - rozniecanie ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lub zarządcę lasu;
  - palenie tytoniu, z wyjątkiem miejsc na drogach utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi.
 • 2. Przepis ust. 1 pkt 1 nie dotyczy czynności związanych z gospodarką leśną oraz wykonywaniem robót budowlanych i eksploatacji kopalni w porozumieniu z właścicielem lub zarządcą lasu.

§ 43. Wypalanie słomy i pozostałości roślinnych na polach jest zabronione.

W 2023 roku w Polsce strażacy interweniowali 21 206 razy przy pożarach traw i nieużytków rolnych, w tym na terenie województwa wielkopolskiego aż 1714 razy.

Ogółem w 2023 roku w pożarach traw i nieużytków, odnotowano:

 • ofiar śmiertelnych: 3
 • osób rannych: 36
 • zużyto wody: 58 629 m3 (58 629 431 l)
 • powierzchnia: 5 774 ha (57,7 km2)
 • suma strat popożarowych: 68 992 900 złotych
 • średni czas trwania akcji: 56 min. i 36 s.

Wyjazd do pożarów traw występował średnio co 10 min.

Za wykroczenia tego typu grożą surowe sankcje: Art. 82 ustawy z dnia 20 maja 1971r. Kodeksu wykroczeń (Dz. U. z 2018 r., poz. 618 z późn. zm.)
- kara aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość w myśl art. 24, § 1 może wynosić od 20 do 5000 zł. Art. 163. § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. z 2017r. poz. 2204 z późn. zm.) stanowi: „Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.

Wszystkim osobom, które mają w planach wypalanie traw przypominamy, że działania te nie powodują szybszego i bujniejszego odrostu roślin, nie przynoszą korzyści ekonomicznych i nie jest to efektywny sposób „odnawiania gleby”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto