MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Skocka Ścieżka Rowerowa przez gminę. Czy droga dla rowerów powstanie?

OPRAC.:
Alicja Tylkowska
Alicja Tylkowska
Andrzej Banas/Polska Press
Pomysł Skockiej Ścieżki Rowerowej cały czas czeka na realizację. Czy mieszkańcy gminy, która słynie z organizacji licznych rajdów rowerowych doczekają się drogi rowerowej z prawdziwego zdarzenia? Jakie są plany skockiego urzędu?

Mieszkańcy gminy Skoki od kilku lat oczekują budowy ścieżki rowerowej. Ta według wcześniejszych zapowiedzi miała przebiegać wzdłuż trasy 196. Niestety poza krótkim odcinkiem pomiędzy Skokami a Karolewem oraz między Sławą a Sławicą, rowerzyści muszą jechać wzdłuż ruchliwej drogi wojewódzkiej. Pojawiają się pytania o plany na przyszłość tej inwestycji. Do tej kwestii na swoim fanpagu na Facebooku odnieśli się przedstawiciele miejscowego urzędu.

Łączna długość ścieżek wyniesie prawie 8 kilometrów

Skocka Ścieżka Rowerowa po zakończeniu inwestycji będzie rozpoczynać się w Roszkowie, przebiegnie wzdłuż drogi 196 aż do Sławy Wielkopolskiej, tam skręci i przy drodze 197 dotrze do Rejowca. Podzielona jest na 4 odcinki:
a. Roszkowo – Skoki; od skrzyżowania dróg przed torami do ul. Wągrowieckiej;
b. Turystyczna – Parkowa;
c. Skoki – Sława Wielkopolska; od ROD Karolewo do chodnika przy drodze w Sławie Wielkopolskiej;
d. Sława Wielkopolska – Rejowiec; od ronda w Sławie Wielkopolskiej do chodnika przed sklepem spożywczym w Rejowcu

- przypomina Urząd Miasta i Gminy Skoki
Ta długość jednak zwiększa się do 10 kilometrów dodając do tego obecną infrastrukturę pieszo-rowerową.

Przy próbach realizacji inwestycji nie brakuje problemów.

Skocki magistrat wskazuje tutaj na największą trudność, którą były negocjacje z PLP PLK S.A. oraz WZDW w Poznaniu dotyczące przejęcia terenu pod planowaną inwestycję. Jednak nie był to czas bezczynności i oczekiwań, a działań.

Przez ten czas tworzone były mapy, projekty oraz wnioski o zezwolenie na realizację działań. Przeprowadzono też przetarg na budowę pierwszej części Ścieżki. Przebieg trasy rodzi dodatkowe wyzwania ponieważ konieczne będzie wykonanie m.in. estakady nad rowem kolejowym przy Roszkówku, kładki nad Małą Wełną czy wykonanie przejścia przez tory z rogatkami na Sławie Wielkopolskiej.

Jakie są plany na przyszłość?

Plany są rozbudowane, ale nadal rozciągnięte w czasie, ponieważ pod uwagę bierze się tutaj koszty związane z tą inwestycją. Dobrą wiadomością jest fakt, że już w styczniu ma zostać złożony wniosek o dofinansowanie na odcinek Sława - Skoki.

Obecnie najbliższy realizacji jest odcinek łączący ul. Turystyczną z ul. Parkową w Skokach. 5 grudnia 2023 został wybrany w przetargu wykonawca – firma BIMEX Sp. Z o.o. Sp. K. z Rogoźna. Kolejne fragmenty czekają na dokończenie projektów oraz uzyskanie pozostałych niezbędnych zgód.

- dodaje skocki magistrat

Całkowity koszt tej niemałej inwestycji oszacowano na niemal 20 milionów złotych. Część tej kwoty będzie pochodzić z dofinansowań, ale gmina liczy również na wsparcie z Wojewódzkiego Zarządu Dróg.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto