Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Do kaplicy w szpitalu w Wągrowcu zostaną wprowadzone relikwie bł. Hanny Chrzanowskiej

Monika Zaganiaczyk
Monika Zaganiaczyk
Arkadiusz Dembiński/ arch. szpitala w Wągrowcu
Do kaplicy w szpitalu w Wągrowcu trafią relikwie błogosławionej Hanny Chrzanowskiej. Uroczystość ich wprowadzenia już w sobotę 18 lutego. Mszy świętej będzie przewodniczył Prymas Polski.

W sobotę 18 lutego 2023 roku w szpital w Wągrowcu odwiedzi Prymas Polski Arcybiskup Wojciech Polak. Podczas swojej wizyty poświęci szpitalne oddziały i kaplicę. Będzie także przewodniczył mszy świętej połączonej z wprowadzeniem do kaplicy w szpitalu relikwii błogosławionej Hanny Chrzanowskiej.

Kim była błogosławiona Hanna Chrzanowska?

Hanna Chrzanowska urodziła się 7 października 1902 w Warszawie. Jej rodzina, mimo, że była zamożna, nie była obojętna na losy osób potrzebujących. Po maturze Hanna podjęła pracę w sekcji Komitetu Ochrony Polski, kwestując na rzecz ubogich. Wtedy też zdecydowała, że zostanie pielęgniarką. Okazją do tego było pojawienie się w Krakowie organizacji Amerykańskiego Czerwonego Krzyża. Po ukończeniu szkoły dla pielęgniarek wyjechała w styczniu 1925 na studia pielęgniarstwa społecznego w ramach stypendium Rockefellera do Paryża, a następnie do Belgii. Powróciwszy do Polski poświęciła się pracy pedagogicznej, szkoląc nowe zastępy pielęgniarek. W 1925 zawiązało się Polskie Stowarzyszenie Pielęgniarek Zawodowych, którego została aktywną członkinią, pełniąc w nim okresowo różne funkcje w jego Zarządzie. Brała także czynny udział w pracach nad ustawą o pielęgniarstwie. Po wybuchu II wojny światowej wyjechała z Warszawy do Krakowa, w którym włączyła się do pracy w organizacji charytatywnej pod przewodnictwem abp. Adama Stefana Sapiehy. Była pomysłodawczynią systemu tzw. pielęgniarstwa parafialnego. Przekonywała proboszczów do rozszerzania opieki nad chorymi w domu w obrębie parafii, a siostry zakonne do współpracy. Inspiracje do dalszej pracy czerpała poprzez rozwój swojej duchowości, m.in. uczestniczenie w codziennej mszy świętej czy też korzystanie z sakramentu Eucharystii. Z inicjatywy członkiń Katolickiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych w 1993 powstała propozycja wyniesienia jej na ołtarze. Do beatyfikacji potrzebny był cud za jej wstawiennictwem. Takim cudem okazało się uleczenie z rozległego udaru mózgu Zofii Szlendak-Cholewińskiej, która dzięki jej orędownictwu wyzdrowiała oraz powróciła do pełnej sprawności. Beatyfikacja nastąpiła 28 kwietnia 2018 w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach, podczas uroczystej mszy świętej, którą sprawował w imieniu papieża Franciszka legat papieski kard. Angelo Amato przy licznym udziale duchowieństwa oraz pielęgniarek, lekarzy, chorych z ich opiekunami, a także wolontariuszy oraz jej krewnych.

ZOBACZ TAKŻE

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto