Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Drugi odcinek Skockiej Ścieżki Rowerowej będzie niebawem realizowany. Kiedy rozpoczną się prace?

OPRAC.:
Alicja Tylkowska
Alicja Tylkowska
Urząd Miasta i Gminy Skoki
Mieszkańcy gminy Skoki od kilku lat oczekują budowy ścieżki rowerowej. Ta, według wcześniejszych zapowiedzi, miała przebiegać wzdłuż trasy 196. Niestety, poza krótkim odcinkiem pomiędzy Skokami, a Karolewem oraz między Sławą, a Sławicą, rowerzyści muszą jechać wzdłuż ruchliwej drogi wojewódzkiej. Pojawiały się pytania o plany na przyszłość tej inwestycji. Sprawa ruszyła z miejsca

Łączna długość wszystkich etapów Skockiej Ścieżki Rowerowej ma wynieść prawie 8 kilometrów - ta długość jednak zwiększa się do 10 kilometrów - tę sytuacje powoduje obecna infrastruktura pieszo-rowerowa. Ścieżka pobiegnie wzdłuż drogi wojewódzkiej z Roszkowa do Sławy Wielkopolskiej, a podzielona jest na 4 odcinki.

Przy próbach realizacji inwestycji nie zabrakło problemów

Skocki magistrat wskazuje tutaj na największą trudność, którą były negocjacje z PLP PLK S.A. oraz WZDW w Poznaniu dotyczące przejęcia terenu pod planowaną inwestycję. Jednak nie był to czas bezczynności i oczekiwań, a działań.

Przez ten czas tworzone były mapy, projekty oraz wnioski o zezwolenie na realizację działań. Przeprowadzono też przetarg na budowę pierwszej części Ścieżki. Przebieg trasy rodzi dodatkowe wyzwania ponieważ konieczne będzie wykonanie m.in. estakady nad rowem kolejowym przy Roszkówku, kładki nad Małą Wełną czy wykonanie przejścia przez tory z rogatkami na Sławie Wielkopolskiej.

Jak wyglądają poszczególne etapy Skockiej Ścieżki Rowerowej?

ETAP I: Turystyczna - Parkowa
Obecnie trwa realizacja tego zadania, które zlecono firmie BIMEX Sp. z o.o. Sp. K. z Rogoźna. Prace trwają od początku 2024 roku, a mają zakończyć się do 10 września. Inwestorem jest Gmina Skoki.

Koszt tego etapu, to 2.586.690,20 zł. Uzyskaliśmy na ten cel z Polskiego Ładu 2.000.000 zł, co stanowi 77,32 % wartości inwestycji.

- informuje Urząd Miasta i Gminy Skoki

ETAP II: Skoki - Sława Wielkopolska
Dokładniej odcinek ten będzie przebiegał od Rodzinnych Ogródków Działkowych Karolewo, do chodnika przy drodze w Sławie Wielkopolskiej.

Etap ten zakwalifikował się do programu „Budowa ścieżek rowerowych” wzdłuż dróg wojewódzkich – kosztorys: 3.951.519,63 zł, z czego 50% pokrywa gmina Skoki. Inwestorem tego zadania jest WZDW i to oni będą budować ten odcinek ścieżki na podstawie podpisanego z gminą Skoki porozumienia. Wpierw ruszyć musi procedura przetargowa i wybranie wykonawcy. Pierwsze łopaty powinny zostać wbite w plac budowy na przełomie wiosny i lata.

- dodaje skocki magistrat

ETAP III:będzie on przebiegał od ronda w Sławie Wielkopolskiej do chodnika przed sklepem spożywczym w Rejowcu.

ETAP IV: przejdzie trasą od skrzyżowania dróg przed torami, do ul. Wągrowieckiej.

Całkowity koszt tej niemałej inwestycji oszacowano na niemal 20 milionów złotych. Część tej kwoty będzie pochodzić z dofinansowań, ale gmina liczy również na wsparcie z Wojewódzkiego Zarządu Dróg.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

O prawie do aborcji w Sejmie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto