Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kto najczęściej powoduje zdarzenia drogowe? Statystyki Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym w 2023 roku są porażające!

OPRAC.:
Alicja Tylkowska
Alicja Tylkowska
Piotr Krzyżanowski/Polska Press
Policyjne statystyki odnośnie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, to coroczne zestawienie ilości ogólnej zdarzeń, ale również określenie w jakim przedziale wiekowym znajdują się sprawcy oraz inne, ważne liczby, które uświadamiają, czy jesteśmy społeczeństwem, które dba o bezpieczeństwo - tak swoje, jak i współużytkowników drogi - czy nie. Jak wyglądają wyniki ubiegłorocznych zdarzeń drogowych?

Coroczne statystyki policyjne dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym, to ważne informacje o stanie świadomości kierowców i pieszych w kwestii bycia uważnym i rozsądnym na drogach. W tych statystykach można znaleźć wiele informacji dotyczących przedziałów wieku sprawców zdarzeń, dni, w jakich one najczęściej występują oraz ich ogólnej ilości.

Policja podsumowała rok 2023

W 2023 roku, na drogach powiatu wągrowieckiego, doszło do 31 wypadków drogowych, w wyniku których śmierć poniosło 8 osób, a 34 osoby zostały ranne. W tym okresie zaistniały 362 kolizje drogowe.
W porównaniu do roku 2022 nastąpił:

 • wzrost liczby wypadków drogowych o 2 przypadki
 • wzrost liczby osób zabitych tj. o 7
 • wzrost liczby rannych o 2
 • spadek liczby kolizji o 1

Nie są to dane pocieszające.

Jakie są wymieniane najczęstsze przyczyny zdarzeń drogowych?

Jest ich wiele i są niezmienne od lat. Przede wszystkim najczęściej można tu wymienić nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, niezachowanie odległości między pojazdami oraz niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. Jako kolejne wymienia się:

 • nieprawidłowe cofanie
 • nieprawidłowe wyprzedzanie
 • nieprawidłowe skręcanie
 • nieprawidłowe omijanie
 • nieprawidłowe wymijanie
 • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych
 • zmęczenie – zaśnięcie
 • nieprawidłowe zatrzymanie – postój
 • nieprzestrzeganie znaków i sygnałów drogowych

Najrzadziej przyczynami są niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej, nieprawidłowe przejeżdżanie przejazdów dla rowerzystów oraz nieprawidłowa zmiana pasa ruchu.

W statystykach nie zabrakło wypadków ze skutkiem śmiertelnym

 • 4 stycznia 2023 roku, w Mieścisku, przy ul. Ruda, na prostym odcinku drogi, kierujący Toyotą Auris 50-letni mężczyzna w wyniku nieprawidłowo wykonanego manewru wyprzedzania, najechał na prawidłowo jadącego 49-letniego rowerzystę. W wyniku zdarzenia kierujący rowerem poniósł śmierć na miejscu;
 • 6 marca 2023, w pobliżu miejscowości Morakówko, na prostym odcinku, kierujący pojazdem ciężarowym 28-letni mężczyzna, w wyniku nieprawidłowo wykonanego manewru wyprzedzania, najechał na prawidłowo jadącą 60-letnią rowerzystkę, która poniosła śmierć na miejscu;
 • 7 marca 2023 roku, w miejscowości Gołańcz na ul. Margonińskiej na prostym odcinku drogi w terenie niezabudowanym, gdzie obowiązywało ograniczenie prędkości do 90km/h, 27-letni kierujący Oplem Corsą, w wyniku wymijania doprowadził do czołowego zderzenia z pojazdem osobowym marki Kia Ceed, w wyniku zderzenia pojazdów jedna osoba - 45-letnia pasażerka pojazdu Kia, zmarła w szpitalu, a pozostałe 4 osoby zostały ciężko ranne;
 • 2 kwietnia 2023 roku, w miejscowości Kobylec ul. Wągrowiecka, na prostym odcinku drogi wojewódzkiej nr 190 w terenie niezabudowanym, gdzie obowiązywało ograniczenie prędkości do 90 km/h, 70-letni kierujący pojazdem osobowym marki Toyota Starlet, najprawdopodobniej w wyniku zasłabnięcia lub nieuwagi, zjechał na lewą stronę drogi najeżdżając na przydrożne drzewo, w wyniku odniesionych obrażeń zmarł w szpitalu;
 • 29 czerwca 2023 roku, w pobliżu miejscowości Łaziska na prostym odcinku drogi w terenie niezabudowanym, gdzie obowiązywało ograniczenie prędkości do 90 km/h, 67-letni kierujący Fordem Fiestą, najprawdopodobniej w wyniku zasłabnięcia, zjechał na lewą stronę drogi najeżdżając na przydrożne drzewo, w wyniku odniesionych obrażeń zmarł w szpitalu;
 • 15 sierpnia 2023 roku, w pobliżu miejscowości Pawłowo Żońskie, 57-letni kierujący Fiatem, najprawdopodobniej w wyniku zasłabnięcia lub nieuwagi, zjechał na prawą stronę drogi najeżdżając na przydrożne drzewo, w wyniku odniesionych obrażeń na miejscu zdarzenia śmierć poniosły dwie osoby tj. 59 i 86 – letnie pasażerki pojazdu. Kierowca pojazdu w wyniku zdarzenia został ciężko ranny.
 • 22 października 2023 roku, w pobliżu miejscowości Smogulec, w terenie niezabudowanym, kierujący Oplem Astrą obywatel Gruzji w wyniku niedostosowania prędkości do warunków ruchu stracił kontrolę nad pojazdem, zjechał na lewe pobocze drogi, gdzie następnie dachował. W wyniku odniesionych obrażeń kierujący poniósł śmierć na miejscu.

Ogólna liczba zdarzeń drogowych, wypadków i rannych z podziałem na dni tygodnia pokazuje, że do największej ilości zdarzeń drogowych w 2023 roku dochodziło we wtorki i niedziele. Najwięcej zdarzeń spowodowali kierujący pojazdami w wieku od 25 do 39 lat oraz od 40 do 59 lat. Zdecydowanie większą ich ilość - na terenie powiatu - spowodowali mężczyźni.

- przekazał asp. Dominik Zieliński, oficer prasowy KPP Wągrowiec

Nietrzeźwi kierowcy, to cały czas plaga!

Policjanci KPP w Wągrowcu w 2023 roku ujawnili 123 nietrzeźwych kierujących tj. o 36 mniej niż w roku poprzedzającym, co dało dynamikę na poziomie 77%. Pojazdami mechanicznymi poruszało się 72 osoby, a kolejne 51 osoby, to kierujący rowerzyści.

Policjanci Ruchu Drogowego w 2023 roku ujawnili 10167 wykroczeń w ruchu drogowym i wobec sprawców tych wykroczeń nałożyli 6031 mandatów karnych oraz 296 wniosków o ukaranie. Zastosowali 3840 pouczeń. Ponadto zatrzymali 640 dowodów rejestracyjnych i 114 praw jazdy w tym 65 za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym.

- podsumowuje as. Dominik Zieliński

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto