Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstała publikacja i film o zaginionym mieście pod Skokami

Arkadiusz Dembiński
zrzut ekranu youtube
Spacer po XIV-wiecznym mieście i pobliskiej warowni należących do właścicieli Dzwonowa? Dziś jest to już możliwe dzięki specjalnej animacji stworzonej przez wągrowieckie muzeum. Powstała także specjalna publikacja na temat prowadzonych prac archeologicznych.

Dzwonowo. Dziś niewielka wioska w gminie Skoki. Niegdyś istniało tu miasto. Od kilku lat trwają tu prace archeologiczne prowadzone przez wągrowieckie muzeum. Dziś możemy zobaczyć jak wyglądało XIV-wieczne miasto pośrodku puszczy. Wszystko za sprawą specjalnej animacji przygotowanej przez wągrowieckie muzeum.

Jednocześnie powstała także specjalna publikacja, którą można ściągnąć w internecie w formacie pdf.

ZOBACZ PUBLIKACJĘ

To z niej dowiadujemy się więcej o zaginionym mieście oraz o pracach prowadzonych w lasach pod Skokami przez archeologów. - Szwanowo, od Dąbrówki pół mili odległe, zamieszkałe było przez sukienników. Morowe powietrze wyludniło prawie doszczętnie miasteczko, tak, że w XVI. wieku liczyło już tylko 6 domostw. W drugiej połowie XVIII. wieku, kościół szwanowski, który już groził upadkiem, został rozebrany. Po zniesieniu kościółka, przez długi przeciąg czasu nie mogli szwanowiacy pogodzić się z sieroctwem swojem. Przywykli do odmawiania Pozdrowienia Anielskiego, podczas dzwonienia na Anioł Pański, tęsknili za dzwonem swojego kościółka. Ponieważ oddźwięk dzwonu z poblizkiej Dąbrówki odbijał się o fale jeziorka Kuchenka, tak ułudnie, jakoby spod wody wychodził, szwanowiacy wyobrażali sobie, że dzwon ich kościółka w jeziorku się schował i na dnie tegoż dzwoni. Ztąd jak podanie opiewa, Szwanowo nazwano Dzwonowem. Dzwonowo nie jest już dzisiaj miasteczkiem, ale wioską - głosił opis sprzed ponad wieku autorstwa Mieczysława Noskowicza... Dziś wiemy, że opisywane miasto było prawdziwe.

- Szczęśliwy zbieg okoliczności sprawił, że 4 lata temu dokonano odkrycia, dzięki któremu rozpoczęło się przywracanie pamięci o dziejach tej niewielkiej wielkopolskiej miejscowości. W początku 2014 roku, podczas przeglądania ortofotomapy zamieszczonej w serwisie geoportal.gov.pl, archeolog Marcin Krzepkowski zwrócił uwagę na widoczne na polach dzwonowskich wyróżniki roślinne, mogące wskazywać istnienie reliktów osadniczych. Ich regularny kształt i charakterystyczny rozkład wokół pustej przestrzeni zbliżonej do kwadratu odwzorowywały układ średniowiecznego miasta, którego istnienie poświadczyła pobieżna kwerenda historyczna.

Zwrócono też uwagę na owalny układ anomalii, który wstępnie zinterpretowano jako pozostałości siedliska wsi owalnicowej - czytamy w powstałej aktualnie publikacji.

Z czasem temat Dzwonowa badacze zaczęli jeszcze bardziej zgłębiać. - Około 300 m na południowy wschód od miasta, na wyniesieniu otoczonym podmokłymi łąkami, wskazano potencjalną lokalizację siedziby właścicieli miejscowości . (...) Unikatowy kompleks osadniczy, składający się z układu średniowiecznego miasta, związanego z nim cmentarza, średniowiecznej i nowożytnej siedziby właścicieli oraz domniemanych reliktów wsi owalnicowej, stanowi doskonały przykład przemian osadniczych zachodzących w wielkopolskich dobrach szlacheckich - zdradzają badacze w swojej publikacji.

Z czasem prace prowadzone przez muzeum przynosiło coraz więcej odkryć. - Miasto prawdopodobnie lokowane było na tak zwanym prawie średzkim. Wniosek ten wynika z aktualnych w XIII/XIV wieku tendencji do stosowania tej odmiany prawa w wielkopolskich miastach prywatnych. Wskazówką w tym zakresie jest również wzmianka o zastosowaniu jednostek miary według wzoru średzkiego dla określenia powierzchni gruntów, z których dochody należały do kościoła w Dzwonowie.

Potencjał demograficzny miasta od początku był niski, o czym świadczą między innymi analizy zdjęć lotniczych oraz wyniki badań geofizycznych i archeologicznych dające możliwość określenia przestrzeni zajmowanej przez organizm miejski w dobie największego jego rozwoju - czytamy w publikacji.

Z czasem znaczenie Dzwonowa zaczęło maleć. Liczba ludności zaczęła się zmniejszać... W efekcie z miasta stało się ono niewielką wioską wśród lasów, jaki charakter ma aktualnie. Dziś w wiosce są zaledwie cztery domy.

ZOBACZ FILM - Skarby Peru. Królewski grobowiec odkryty przez Polaków

Źródło:Dzień Dobry TVN/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto