Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Stają się niewidzialnym kodem, który każdy z nas nosi w sobie" - wernisaż wystawy "Zapach Zapamiętany" odbył się w wągrowieckim MDK

Alicja Tylkowska
Alicja Tylkowska
Wernisaż wystawy "Zapach Zapamiętany" Beaty Marii Orlikowskiej, w Miejskim Domu Kultury - 20.10.2024
Wernisaż wystawy "Zapach Zapamiętany" Beaty Marii Orlikowskiej, w Miejskim Domu Kultury - 20.10.2024 Alicja Tylkowska
Wystawa "Zapach zapamiętany" została przygotowana z okazji jubileuszu 25-lecia pracy twórczej Beaty Marii Orlikowskiej. Wernisaż tej wyszukanej ekspozycji odbył się w Miejskim Domu Kultury w Wągrowcu, w sobotę 20 stycznia

Wernisaż wystawy "Zapach Zapamiętany" odbył się w Miejskim Dom Kultury. Przybyli goście mieli okazję oglądać dzieła Beaty Marii Orlikowskiej, stworzone na porcelanie.

Zapach. Pojawia się wraz z pierwszym haustem powietrza, którym zachłystujemy się w chwili narodzin. Odtąd oddychamy zapachami, zapachy towarzyszą nam przez całe życie. Niektóre zapisują się niezwykle mocno w naszej pamięci. Stają się niewidzialnym kodem, który każdy z nas nosi w sobie. Są kodem-kluczem do tej części naszej duszy, gdzie przechowujemy wspomnienia. Z każdym wspomnieniem związany jest zapach. Jest tym jednym, jedynym, tylko jednemu wspomnieniu przypisanym. Zapach Zapamiętany. Wystarczy, że poczujemy choćby najsłabszy cień Zapachu Zapamiętanego, a powróci najodleglejsza chwila.

- powiedziała Beata Maria Orlikowska

Autorka ma bogaty dorobek.

W 1990 r. ukończyła Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu, na Wydziale Ceramiki i Szkła. Uprawia ceramikę unikatową i malarstwo sztalugowe. Założycielka grupy twórczej „Od dawna”, realizującej plenery, wystawy i spotkania „Na ceramicznym szlaku”. Długoletni komisarz Ogólnopolskich Plenerów Ceramicznych w Fabryce Porcelany w Chodzieży. Aktywnie współpracuje z polskim przemysłem ceramicznym, ma swój udział w projektach wielu kolekcji użytkowych i artystycznych.

Premiera wystawy "Zapach zapamiętany" miała miejsce w 2015 roku

To cykl prac, odwołujących się do zapachowych skojarzeń i wspomnień znanych ludzi ze świata kultury, sztuki i biznesu, których artystka zaprosiła do projektu. Obok obrazów mieszczą się spisane i oprawione opowieści, które stały się weną do stworzenia szesnastu dyptyków, gdzie autorka zastosowała barwną paletę tlenkową oraz metale szlachetne: złoto i platynę.

Wystawę Beaty Marii Orlikowskiej będzie można oglądać do 3 marca.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto