Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kobiety w policji już nie zaskakują, ani też nikogo nie dziwią. To jednak niełatwa praca! W KPP Wągrowiec jest 21 kobiet

OPRAC.:
Alicja Tylkowska
Alicja Tylkowska
arch. Policji/ arch. KPP Wągrowiec
Kobiety w służbach mundurowych odgrywają niezastąpioną rolę, przynosząc swoją determinację, profesjonalizm i empatię do świata pełnego wyzwań. W policji kobiety nie tylko skutecznie wykonują swoje obowiązki, ale także przyczyniają się do budowy bardziej zrównoważonego i zintegrowanego środowiska.

Każda kobieta w policji, to nie tylko przedstawicielka sił porządkowych, lecz także inspiracja dla innych. Takie są kobiety. Niezależnie od tego, czy pełnią role patrolujących ulice, czy pracują w śledztwie, kobiety w służbach mundurowych zdobywają szacunek swoich kolegów dzięki swojemu zaangażowaniu i profesjonalizmowi.

W całej polskiej Policji jest blisko 20 tysięcy policjantek.

W KPP w Wągrowcu jest ich 21. Dzięki pasji, zaangażowaniu i profesjonalizmowi odnajdują się w codziennej służbie. Każdego dnia patrolują ulice, podejmują interwencje, ścigają piratów drogowych i groźnych przestępców. Pracują przy rozpracowywaniu i ustalaniu sprawców przestępstw kryminalnych i gospodarczych. Wspierają ofiary przemocy oraz pracują z młodzieżą. W naszej komendzie policjantki organizują służbę, kontrolują a także dowodzą. Policjantki doskonale odnajdują się i realizują w każdej ze służb: kryminalnej, prewencyjnej, zajmując różne stanowiska, począwszy od wykonawczych po kierownicze.

- informuje KPP Wągrowiec

Jedną z cech, jaką kobiety przynoszą do służb mundurowych, jest empatia.

Ich zdolność do zrozumienia potrzeb społeczności oraz skuteczne nawiązywanie relacji z ludźmi pomagają w budowaniu zaufania i poprawie bezpieczeństwa publicznego. Policjantki często wykazują się dużymi umiejętnościami komunikacyjnymi, co sprzyja skutecznej interakcji z różnymi grupami społecznymi. Zyskują uznanie za zdolności przywódcze, zarządzanie stresem oraz umiejętność podejmowania szybkich i trafnych decyzji.

Policję Państwową powołano do życia 24 lipca 1919 roku

W tamtych latach szeregi funkcjonariuszy zdominowane były przez mężczyzn. Kobietą, która wprowadziła panie do policji była Stanisława Paleolog.

Uczestniczyła ona w wielu walkach oraz wojnie z bolszewikami. Dała się poznać jako dobra funkcjonariuszka, kończąc Szkołę Główną Policji Państwowej.

- podaje Komenda Powiatowa Policji

Minister Spraw Wewnętrznych, Cyryl Ratajski, 26 lutego 1925 roku, utworzył Policję Kobiecą

Na czele tej Policji stanęła wspomniana Stanisława Paleolog. Od tamtego czasu kobiety-policjantki były już bardziej zauważane, jednak wstąpienie ich do służby nie było łatwe.

Policjantką mogła zostać wyłącznie panna lub wdowa. Obowiązkiem było posiadanie nienagannej opinii oraz odpowiedniego wzrostu rzędu minimum 164 cm. Wymagania wiekowe również były istotne, do służby przyjmowano bowiem kandydatki w przedziale wiekowym od 25 do 45 lat. Przyszła policjantka musiała być absolwentką co najmniej szkoły średniej. Wstępując w szeregi policji, kobieta zobowiązywała się do zrezygnowania z zamążpójścia w ciągu najbliższych 10 lat.

- wspominają policjanci

Obecnie ilość kobiet w policji ciągle rośnie. Panie, po prostu, chcą to robić. Należy dodać, że kobiety pracujące tam, to nie tylko funkcjonariuszki, ale i również zatrudnione na etatach cywilnych, jak finanse, zaopatrzenie, kadry, czy inwestycje.

Wszystkim Paniom, bez wyjątku, życzymy dużo siły, cierpliwości, zdrowia i wytrwałości oraz zadowolenia z pracy zawodowej!

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto