Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opuszczony pałac w Pudliszkach był świadkiem ważnych wydarzeń. To tam powstał pierwszy w Polsce ketschup

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
Pałac należał m.in. do twórcy Hakaty, czy producenta pierwszego ketschupu w Polsce. Gościli w nim Adam Mickiewicz i Cyprian Kamil Norwid.
Pałac należał m.in. do twórcy Hakaty, czy producenta pierwszego ketschupu w Polsce. Gościli w nim Adam Mickiewicz i Cyprian Kamil Norwid. Łukasz Cichy
W Pudliszkach znajduje się opustoszały klasycystyczny pałac, który był świadkiem wielu wydarzeń. Pałac należał m.in. do twórcy Hakaty, czy producenta pierwszego ketschupu w Polsce. Gościli w nim Adam Mickiewicz i Cyprian Kamil Norwid.

Pudliszki to wioska w gminie Krobia w powiecie gostyńskim w województwie wielkopolskim. Liczy 2 tys. 356 mieszkańców.

- Położenie pagórkowate, pochylone na zachód. Na łąkach znajduje się torf i margiel biały; dawniej były bagniste i zarastały olszyną. Przez łąki te, tam gdzie teraz wiedzie żwirówka do Ponieca, była niegdyś droga brukowana z mostem, a po prawej stronie jej głęboki dół, zwany Porąbka. Na polach wyorano znaczny kawał bursztynu. Żale i mogilniki poodkrywano tu liczne, dziś po nich śladu nie zostało - pisał Edmund Callier, XIX-wieczny historyk i publicysta.

Liczni właściciele Pudliszek

Następnymi właścicielami byli: Pudliszewcy herbu Habdank, Granowscy herbu Leliwa, Gorzeńscy herbu Nałęcz, Wilczyńscy herbu Poraj, Pruscy herbu Prawdzic i Łubieńscy herbu Pomian. W 1855 r. dobra nabył Hermann Kennemann, jeden z twórców Związku Popierania Niemczyzny na Kresach Wschodnich (Hakaty). W 1920 r. majątek kupił Stanisław Fenrych, którego brat był burmistrzem Krotoszyna. Zasłynął on produkcją marmolady i powideł. Posiadał także gorzelnię, tartak i cegielnię oraz sady owocowe i plantacje warzywne. W skład dominium poza Pudliszkami wchodziły: Karzec, leśnictwo Karzeckie, Kokoszki, Kuczyna, Kuczynka i Zawady.

W Pudliszkach urodził się generał dywizji Franciszek Dzierżykraj Morawski herbu własnego, adiutant generała Józefa Dąbrowskiego i marszałka Józefa księcia Poniatowskiego, a także minister wojny w okresie powstania listopadowego.

Pałac w Pudliszkach został wybudowany po 1823 r. dla Józefa Łubieńskiego w dobrach posagowych jego żony Józefy Pruskiej. W 1831 r. w pałacu gościł Adam Mickiewicz, a w latach 1842 i 1846 - Cyprian Kamil Norwid, którzy odwiedzili Józefę Łubieńską. Przed pałacem powstań pomnik Mickiewicza. Pałac otacza przepiękny krajobrazowy park o powierzchni 4,52 ha. Po 1894 r. został przebudowany przez właściciela Hermanna Kennemanna z Klęki. Po II wojnie światowej majątek upaństwowiono, a obecnie pałac jest własnością prywatną.

Pierwszy ketschup w Polsce!

Józef Łubieński w 1847 r. założył w Pudliszkach pierwszą w Wielkopolsce cukrownię zlikwidowaną przez Kennemanna, który postawił na gorzelnię. Stanisław Fenrych postawił na przetwórnię owocowo-warzywną. To właśnie pałac był pierwszą siedzibą firmy w latach 1920-1923, a potem uruchomiono nową fabrykę. W 1927 r. jako pierwszy w Polsce zaczął produkować ketchup, a w 1929 r. Fenrych gościł samego prezydenta Ignacego Mościckiego. Po wojnie firma, jak i cały majątek zostały upaństwowione, w 1994 r. przekształcono ją w spółkę akcyjną, a od 1997 r. w większości należy do koncernu Kraft Heinz.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto