Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stare zdjęcia z kroniki Szkoły Podstawowej nr 3 w Wągrowcu

Monika Zaganiaczyk
Monika Zaganiaczyk
Archiwum SP 3 w Wągrowcu
Szkołę Podstawową nr 3 w Wągrowcu kończyło wiele pokoleń mieszkańców Wągrowca. Historia tej placówki sięga czasów powojennych. Zobacz archiwalne zdjęcia wągrowieckiej „trójki".

Historia wągrowieckiej "trójki"

Placówka, której aktualnym dyrektorem jest Piotr Gąsiorek, wychowała całe pokolenia dzieci i młodzieży.

- Z dniem 1 września 1957 roku, decyzją Wojewódzkiego Wydziału Oświaty w Poznaniu, nastąpiło oddzielenie liceum od szkoły podstawowej”. Funkcję kierownika szkoły powierzono pani Władysławie Koralewskiej. W roku szkolnym 1958/59 do szkoły uczęszczało 341 dzieci uczących się w 10 oddziałach. Grono nauczycielskie liczyło kilkanaście osób - czytamy w historii zamieszczonej na stronie szkoły.

Praca w szkole przebiegała wówczas w bardzo trudnych warunkach. Do szkoły uczęszczały bowiem roczniki powojenne, bardzo często byli to uczniowie ze znacznymi opóźnieniami w nauce, przerośnięci. Klasy były bardzo liczne, brak podręczników i zeszytów stanowił dodatkowy czynnik utrudniający pracę.

- Jednak już wówczas kładziono duży nacisk na wychowanie dzieci. Wychowanie socjalistyczne oczywiście: „W każdej szkole powinno istnieć Towarzystwo Szkoły Świeckiej. Wskazane jest również, aby nauczyciele powstrzymali się od udziału w uroczystościach najbliższego święta kościelnego 15 VI 1960r.” Duży nacisk położono również na to, aby zadbać o higienę osobistą i wystrój klas. Młodzież brała udział w pochodach pierwszomajowych - czytamy kolejny zapis w szkolnej historii.

Dzieci jeździły na wycieczki, a także uczestniczyły w szkolnych zabawach.

W związku z przejściem na zasłużoną emeryturę kierownika szkoły pani Władysławy Koralewskiej stanowisko dyrektora szkoły z dniem 1. września 1968r. obejmuje pan Helmut Maćkowiak. Po rozbudowie szkoły, nadaniu imienia przystąpiono do gromadzenia środków na wykonanie sztandaru szkoły. Udało się. Doniosła uroczystość miała miejsce 10.września 1979 roku.

ZOBACZ TAKŻE

W związku z ciągle zwiększającą się liczbą uczniów warunki lokalowe są coraz gorsze. Szkoła pracuje na pełne 2 zmiany; w szkole działa oddział przedszkolny oraz 2 ogniska. Świetlica szkolna mieści się w budynku przy ulicy Armii Czerwonej (obecnie Jana Pawła II). W roku 1981 z pełnienia funkcji rezygnuje długoletni dyrektor – pan Helmut Maćkowiak. Nowym szefem placówki zostaje pani Krystyna Majsner.

W tym czasie do szkoły uczęszcza 497 uczniów, a klas jest 19. Świetlica szkolna przeniesiona zostaje do budynku liceum ogólnokształcącego.

W dniu 13 grudnia 1981 r. na terenie całego kraju wprowadzony został stan wojenny. „Wytyczne Ministerstwa Oświaty i Wychowania w okresie stanu wojennego” (z dnia 18.12.1981r.) znacznie ograniczają działalność. Ograniczona zostaje ona przede wszystkim w sferze kulturalnej i aktywności pozalekcyjnej. Jednak życie szkoły toczy się dalej. Zmieniają się także warunki lokalowe. Udaje się pozyskać dodatkowe dwie izby lekcyjne w budynku sąsiadującego liceum. Uczą się tam klasy trzecie.

Z dniem 1 września 1983r. stanowisko dyrektora szkoły po rezygnacji z funkcji przez p. Krystynę Majsner, rada pedagogiczna powierza pani Annie Kasper.

Do szkoły uczęszcza coraz więcej uczniów, powiększa się też liczebność grona nauczycielskiego. W roku 1984 uczniowie klas I – IV szkoły biorą udział (z powodzeniem) w teleturnieju „Baw się z nami”. Poszerza się oferta kulturalna i sportowa szkoły. Jednak ciągłemu pogorszeniu ulega sytuacja lokalowa. W związku z tym istnieje konieczność wynajęcia (w 1985r.) dwóch izb lekcyjnych w Domu Wczasów Dziecięcych przy ul. Letniej, a w roku 1988 szkoła przejmuje budynek po dawnym Przedszkolu nr 2 przy ul. Powstańców Wlkp. (do szkoły uczęszcza wówczas 747 dzieci uczących się w 28 oddziałach!)

Od 1990 roku szkole przybywa kolejna „filia”, tym razem przy ul. Wierzbowej (w dawnym biurowcu KBK).

W roku szkolnym 1994/95 szkoła liczy sobie 35 oddziałów, 850 uczniów i 54 nauczycieli!

W życiu szkoły nie brakowało i dramatycznych wydarzeń. W roku 1999 szkoła stanęła w ogniu! Na szczęście nie było większych szkód.

SP 3 aktualnie

Obecnie do wągrowieckiej "trójki" uczęszcza 564 uczniów. Łącznie szkoła liczy 29 oddziałów, w tym 18 klas mieści się w budynku przy ulicy Letniej, a pozostałych 11 przy ul. Klasztornej. W oddziale przy Letniej funkcjonują trzy klasy specjalne. Ponadto w szkole są klasy integracyjne. Kadra pedagogiczna liczy 68 nauczycieli.

Zobacz archiwalne zdjęcia Szkoły Podstawowej nr 3 w Wągrowcu

Stare zdjęcia z kroniki Szkoły Podstawowej nr 3 w Wągrowcu

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto