Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Damasławek. 100-lecie parafii pw. św. Stanisława w Damasławku. Wydano specjalny album. Przed nami spotkanie z autorem

Monika Zaganiaczyk
Monika Zaganiaczyk
Strona internetowa parafii w Damasławku
Parafia pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Damasławku obchodzi właśnie 100-lecie istnienia. Z tej okazji powstał wyjątkowy album zawierający historię świątyni.

Sto lat. Tyle minęło od czasu, kiedy w Damasławku powstała świątynia. Jubileusz, który w tym roku obchodzi jest świętem całej wspólnoty parafialnej.

- To parafianie tworzą kościół, budują plebanię czy też sadzą w sąsiedztwie park. Jak więc widać, fundamentem tych działań są zawsze ludzie. Nikt zapewne nie jest w stanie policzyć wszystkich osób, które przez ostatni wiek współtworzyły tę wyjątkową wspólnotę. Każdy człowiek to niepowtarzalna historia, będąca ważnym elementem całości. Dzieje parafii pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika są nierozłącznie związane z dziejami gminy Damasławek. Jako przedstawiciel mieszkańców tej gminy czuję się zobowiązany do pielęgnowania lokalnej historii, kultury i tradycji - mówi z tej wyjątkowej okazji wójt gminy Damasławek Cyprian Wieczorek.

Stuletnia damasławska parafia pamięta wiele wydarzeń z historii. Były wśród nich zarówno podniosłe momenty jak i chwile grozy. Do jednych z ciekawszych wydarzeń w życiu parafii niewątpliwie zalicza się peregrynacja kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, którą dopiero co przeżywaliśmy. Starsi parafianie pamiętają jeszcze moment, kiedy w 43 lata temu obraz pielgrzymował w tej świątyni po raz pierwszy. Historia zatoczyła koło.

Wyjątkowy album na 100-lecie parafii

Jak wyjaśnia wójt gminy Damasławek Cyprian Wieczorek, stulecie jest idealnym momentem na przegląd najważniejszych wydarzeń z dziejów parafii. Tak narodził się pomysł na opracowanie publikacji, która będzie atrakcyjna i wartościowa dla całej wspólnoty.

- Wiedziałem, że kluczem do sukcesu jest powierzenie tego zadania odpowiedniemu człowiekowi. Powinna to być osoba kompetentna, doświadczona, zaangażowana, otwarta na współpracę, znająca lokalne środowisko oraz mająca zamiłowanie do pióra. O podjęcie tego wyzwania poprosiłem Pana Zbigniewa Grabowskiego, autora wielu publikacji o lokalnej historii. Ten zaprosił zaś do współpracy w tym szczytnym dziele miejscowych fotografików, Państwo Marzenę i Zbigniewa Kowalczewskich. Z całego serca dziękuję za zrozumienie, potrzebę chwili, serdeczność oraz bezinteresowną pomoc. Współpraca przy tworzeniu niniejszego albumu to dla mnie ogromny zaszczyt. Jestem dumny, że mogłem być częścią tego wspaniałego przedsięwzięcia. Dziękuję wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do realizacji tak oryginalnego projektu. To właśnie dzięki zaangażowaniu wielu osób związanych z damasławską parafią ta publikacja jest wyjątkowa. Jestem przekonany, że każdorazowy przegląd albumu będzie sentymentalną podróżą po kartach historii parafii pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Damasławku - mówi włodarz gminy.

Już 17 lipca o godzinie 19. w Gminnym Ośrodku Kultury w Damasławku odbędzie się spotkanie autorskie. Po spotkaniu będzie możliwość nabycia publikacji. Dystrybucją albumu zajmie się damasławska parafia.

Historia Parafii w Damasławku

Kościół w Damasławku to dzisiaj piękna świątynia, wyposażona na miarę czasów. Jej historia jest jednak bardzo długa. Jak czytamy w historii zamieszczonej na internetowej stronie kościoła, jego początki sięgają roku 1920. Konsekracja nowego kościoła w Damasławku miała miejsce 25 listopada 1923 r.

- W tworzeniu parafii jej zarządcą i pierwszym proboszczem był ks. Bronisław Tylewski, wikariusz parafii Juńcewskiej. Dzięki jego osobistym staraniom dokończono budowę kościoła i przystosowano do wymagań kultu rzymsko-katolickiego, sprawiono kompletne urządzenia wewnątrz kościoła, wyposażono go w ołtarze w stylu rokokowym, zakupiono 4 dzwony. Zakupione dzwony ustawione zostały przy kościele gdzie odbyło się ich uroczyste poświęcenie. Po poświęceniu rozległ się doniosły dźwięk wszystkich czterech dzwonów, a następnie zostały one przetransportowane na dzwonnicę kościelną. W roku 1940 lub 1941 trzy z nich zostały zrabowane i najprawdopodobniej przetopione na potrzeby faszystowskiej armii. Czwarty dzwon rozbrzmiewa do dnia dzisiejszego - czytamy w historii.

Wiosną 1933 r. z inicjatywy ks. Proboszcza Tylewskiego i Rady Parafialnej rozpoczęto budowę kaplicy na cmentarzu grzebalnym.

Z dniem 1.01.1950 r. na skutek reorganizacji archidiecezji powstał Dekanat Wągrowiecki, do którego przyłączono parafię w Damasławku (wcześniej należała do Dekanatu Rogowskiego).

- W roku 1952 swoją posługę w parafii damasławskiej rozpoczęły siostry zakonne ze zgromadzenia Serafitek. Początkowo zamieszkiwały one w ośrodku zdrowia, w budynku Urzędu Gminy, a w późniejszym czasie zamieszkały na plebanii. Podczas swej posługi w Damasławku pracowały jako pielęgniarki, katechetki, grały na organach w czasie mszy i innych nabożeństw oraz dbały o wystrój kościoła. Swą posługę pełniły tu do 1997 r. - brzmi zapis w kronice parafii.

15 grudnia 1992 r. z woli arcybiskupa Henryka Muszyńskiego utworzono dekanat damasławski, a jej pierwszym dziekanem został ówczesny proboszcz parafii ks. Zbigniew Drzewiecki.

Od 1 lipca 2018 roku poboczem parafii w Damasławku jest ks. Grzegorz Iwiński.

ZOBACZ TAKŻE

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto