Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szymon Wachowiak. Burmistrz Wągrowca, który zginął w bombardowaniu ratusza

Arkadiusz Dembiński
Arkadiusz Dembiński
Archiwum Muzeum Regionalne w Wągrowcu
2 września 1939 roku pod gruzami zbombardowanego ratusza w Wągrowcu zginął burmistrz Szymon Wachowiak.

W okresie międzywojennym Wągrowiec miał dwóch burmistrzów. Szef miasta był wtedy wybierany przez radę miejską, a nie mieszkańców.

Szymon Wachowiak wybrany burmistrzem Wągrowca

W 1921 roku burmistrzem Wągrowca został Jan Kuchczyński. Do obowiązków ówczesnego włodarza miasta należało jego reprezentowanie na zewnątrz oraz kierowanie pracą ratusza i podległych mu urzędników.

ZOBACZ TAKŻE

W 1933 roku rada miejska podjęła decyzję o odwołaniu Kuchczyńskiego ze stanowiska. - 29 czerwca na to stanowisko wybrano Szymona Wachowiaka - tłumaczył w rozmowie z "Tygodnikiem Wągrowieckim", historyk Marcin Moeglich. Jednak wtedy nie zgodził się na to wojewoda. Rządy nad miastem, jako komisarycznemu burmistrzowi, powierzono więc... Janowi Kuchczyńskiemu.

Miejscy rajcy dopięli swego dopiero 1 maja 1936 roku. Wówczas to drugim po odzyskaniu przez Polskę niepodległości burmistrzem Wągrowca wybrano Szymona Wachowiaka. - Jego zastępcą został Brunon Haławski, miejscowy kupiec - wyjaśniał historyk. Sam Wachowiak nie był rodowitym wągrowczaninem, nie przeszkodziło mu to jednak zostać naszym burmistrzem. O samej postaci Wachowiaka wiadomo bardzo mało. Pewne jest, że urodził się 23 października 1896 roku w Raczewie. Od 15 stycznia 1915 roku do 30 listopada 1918 roku, jak wspomina w swojej książce pt. Swastyka nad miastem, doktor Włądysław Purczyński, Wachowiak służył w armii niemieckiej. Od 1919 roku do 1922 roku pełnił natomiast służbę w armii polskiej. Był komisarzem a następnie woójtem w Rojewie. Następnie został burmistrzem Wielenia. Nie wiadomo kiedy i w jakich okolicznościach przeprowadził się do Wągrowca...

Apel Wachowiaka do społeczności Wągrowca

Na kartach historii zachowały się nieliczne wystąpienia tego burmistrza. Pewne jest, że w odezwie z 7 czerwca 1937 roku apelował do mieszkańców o udekorowanie domów flagami narodowymi, kiedy to do Wągrowca mieli przybyć znamienici goście. W czerwcu 1938 roku Wachowiak miał gościć w Wągrowcu reprezentację Polski w piłce nożnej, a w sierpniu tego samego roku obierał odznakę 58 pułku piechoty przyznaną miastu.

ZOBACZ TAKŻE

29 sierpnia 1939 roku, chwilę przed rozpoczęciem drugiej wojny światowej Wachowiak apelował do społeczności Wągrowca o kopanie rowów przeciwlotniczych. Słowa apelu w swojej książce pt. "Swastyka nad miastem" przypomina doktor Władysław Purczyński:

OBYWATELE! Nakazem chwili jest przygotowanie odpowiedniej ilości rowów przeciwlotniczych i schronów. W tym celu zwracam się do wszystkich obywateli i obywatelek miasta wolnych od pracy niezbędnych w chwili obecnej, aby dobrowolnie zgłosili się do kopania rowów. W pracy tej spotkać się winni wszyscy obywatele. Zbiórka dzisiaj 29 sierpnia o godz. 13.00 na targowisku, a następnego dnia o godz. 8.00. Zabranie łopat konieczne- cytował apel sprzed ponad 80-lat Purczyński.

Śmierć burmistrza i urzędników pod gruzami ratusza w Wągrowcu

Do historii Wągrowca przeszedł jako ten, który do ostatnich chwil trwał na stanowisku, gdy wybuchła II wojna światowa. Wachowiak z podległymi urzędnikami stawił się w pracy. 2 września 1939 roku rozpoczęły się jednak naloty. Bomby spadły na ratusz. Pod gruzami zginął burmistrz.

ZOBACZ TAKŻE

Wraz z burmistrzem pod gruzami ratusza, jak wspomina w swojej książce doktor Purczyński zginęli także: Roman Andrzejewski urodzony 15 lutego 1907 roku w Chawłodnie, Franciszek Brodniewicz urodzony 25 września 1904 roku w Janowcu, Walentyna Piwońska oraz Kazimierz Springer (strażak, urodzony 14 stycznia 1905 roku w Wągrowcu) oraz 18-letni goniec Adam Lesicki (urodzony 19 października 1921 roku w Wągrowcu).

Poza osobami, które zginęły trzy zostały także ranne. Byli to: Czesław Górny, Florian Nalewski i Ślusarek (doktor Purczyński nie podaje jego imienia). Nie był to ostatni nalot...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto