Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kamienice wokół Rynku w Wągrowcu. Jaka jest ich historia? Wągrowczanka podczas remontu znalazła stare dokumenty

Arkadiusz Dembiński
Arkadiusz Dembiński
Zdjęcie z około 1918 roku pokazujące kamienice, wśród nich jeden z hoteli
Zdjęcie z około 1918 roku pokazujące kamienice, wśród nich jeden z hoteli arch. Muzeum Regionalne w Wągrowcu
Kiedy powstały kamienice wokół Rynku w Wągrowcu? Jaka jest ich historia? Agnieszka Grzechowiak podczas remontu budynku należącego do niej znalazła zwój starych dokumentów i gazet. - Rzucają one nowe światło na historię budynku oraz moment, kiedy on mógł powstać - przyznaje wągrowczanka.

W minionym roku, na niecodzienne znalezisko podczas remontu kamienicy położonej przy Rynku w Wągrowcu natrafiła Agnieszka Grzechowiak.

- Systematycznie staramy się remontować nasz dom położony przy wągrowieckim Rynku. Nie jesteśmy od samego początku jego właścicielem. Jego historia jednak zawsze mnie ciekawiła - tłumaczyła pani Agnieszka.

Jak tłumaczyła, obiekt kupił jej ojciec. Teraz remontuj go wraz z mężem, aby przetrwał jeszcze wiele lat.

Dokumenty ukryte na strychu

Po wyremontowaniu pomieszczeń, w których mieszka jej rodzina, przyszła kolej na strych. - Podczas prac natrafiliśmy tam na schowane za deskami stare dokumenty, gazety - wyjaśniała wągrowczanka.

Najstarszy z papierów datowany jest na 1873 rok. - Sądzę, że może być to rok, kiedy powstała ta kamienica. Jest to fragment gazety w języku niemieckim. Poza tym wśród dokumentów znalazła się przepustka z czasów II wojny światowej, kartki na żywność czy dokumenty meldunkowe z 1945 roku. W budynku, w którym aktualnie mieszkam wraz z rodziną, krótko po wojnie mieścił się najprawdopodobniej punkt paszportowy - meldunkowy - tłumaczyła pani Agnieszka.

Zdjęcie z około 1918 roku pokazujące kamienice, wśród nich jeden z hoteli

Kamienice wokół Rynku w Wągrowcu. Jaka jest ich historia? Wą...

Jak przyznaje wągrowczanka, znalezisko gazety zmienia jej spojrzenie na temat historii budynku. - Wcześniej sądziłam, że pochodzi on z początku XX wieku. Teraz mam przypuszczenia, że jest on starszy. Co ciekawe niewykluczone, że jest tylko o rok młodszy niż budynek wągrowieckiego liceum - wyjaśniała.

Jak się okazuje, może być to rzeczywiście data powstania budynku.

- Według historyków architektury obecnie istniejący budynek powstał w ostatnich dekadach XIX w - wyjaśniał Marcin Moeglich, historyk z Muzeum Regionalnego w Wągrowcu.

Kiedy powstały kamienice przy Rynku w Wągrowcu?

Kształt i wielkość Rynku w Wągrowcu niezmienny jest od średniowiecza. Inaczej jednak wygląda kwestia położonych przy nim kamienic.

- Obecny rynek powstał w okresie dynamicznego rozwoju miasta. Wytyczono go prawdopodobnie pod koniec XV w. W kolejnym stuleciu – “złotym wieku” Wągrowca – był to już główny plac miasta, przy którym znajdowały się domy, warsztaty, składy i kramy należące do najzamożniejszych mieszczan. Na placu znajdował się też ratusz, a przy nim kramy, jatki i waga miejska. W XVIII w. pożary niemal całkowicie zniszczyły wcześniejszą zabudowę. W miejscu spalonych domów powstały z czasem nowe. Ratusza już jednak nigdy tutaj nie odbudowano. Zachowana obecnie zabudowa pochodzi z nieco późniejszego okresu, w większości z 2. poł. XIX wieku i początku XX wieku - informował historyk.

Kamienice powstające przy Rynku w XIX wieku należały nie tylko do Polaków. Ich właścicielami byli także Niemcy i Żydzi. Co ciekawe, poza Hotelem Metropol, którego budynek do dziś wyróżnia się w ścianie kamienic, przy centralnym placu miasta istniały jeszcze dwa inne hotele.

Były to jednak obiekty znacznie mniejszej rangi i skali. Na ich parterze mieściły się sklepy. Na piętrze natomiast istniały pokoje na wynajem.

Zobacz jak dziś zmieniły się kamienice przy Rynku. Stare i nowe zdjęcia:

Zdjęcie z około 1918 roku pokazujące kamienice, wśród nich jeden z hoteli

Kamienice wokół Rynku w Wągrowcu. Jaka jest ich historia? Wą...

Zobacz także: Tak zmieniał się Rynek w Wągrowcu:

Rynek w Wągrowcu na przestrzeni lat. Jak zmienił się central...

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto